• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Trzy nowe pomniki przyrody w Parku Roth

Trzy nowe pomniki przyrody w Parku Roth

2023-11-23

Ostatnio pisaliśmy o dwóch nowych pomnikach przyrody, które znajdują się w Arboretum Bramy Morawskiej. Dziś dzielimy się informacją o trzech okazach w centrum naszego miasta. Nowe pomniki przyrody znajdują się w Parku im. Miasta Roth. Koneserzy szczególnych okazów natury mogą tam podziwiać dwa około 120-letnie kasztanowce i o dwie dekady młodszy dereń jadalny.

Dereń jadalny (Cornus mas)

Stuletnie drzewo wyróżnia się swoim pokrojem wśród drzew tego samego gatunku w skali kraju. Majestatyczny dereń, posiadający wyjątkowe walory przyrodnicze rośnie w pobliżu stawu, zajmującego centralne miejsce w Parku im. Miasta Roth. Dereń odznacza się indywidualnymi cechami morfologicznym i ma interesujący pokrój. Drzewo wykazuje duży potencjał dalszego rozwoju, między innymi ze względu na swoją witalność i rodzimą nieco zwięzłą glebę wokół.

Warto odnotować, że w Polsce jest tylko 5 żywych pojedynczych oraz 1 grupa pomników przyrody ożywionej obejmujących rodzaj Cornus.

 

Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum)

Ten okazały i dojrzały kasztanowiec, wyróżnia się wśród innych kasztanowców swoim nienaruszonym przez człowieka pokrojem. Posiadający wyjątkowe walory przyrodnicze okaz rośnie w pobliżu stawu, zajmującego centralne miejsce w Parku im. Miasta Roth. Pokrój jest charakterystyczny dla przedstawiciela tego gatunku. Okaz jest w bardzo . Dzięki dobrej kondycji zdrowotnej drzewa oraz wykształconych silnych nabiegów korzeniowych kasztanowiec ten wykazuje duży potencjał dalszego rozwoju.

 

Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum)

Drzewo to wyróżnia się wśród innych kasztanowców rosnących w pobliżu swoim pokrojem. Rośnie pomiędzy alejkami, zajmując centralne miejsce w Parku im. Miasta Roth. Pokrój jest charakterystyczny dla przedstawiciela tego gatunku, ale jego wyjątkowość to piękny, regularny pokrój korony i konary malowniczo schodzące ku ziemi. Niskoosadzona, pełna korona z niewielką ilością posuszu gałęziowego dodaje okazowi niepowtarzalnego wyglądu. Drzewo to ma również wykształcone silne nabiegi korzeniowe oraz charakterystyczny dla gatunku skręt włókien. Kasztanowiec ten również jest bardzo witalny i wykazuje duży potencjał dalszego rozwoju.

3 zdjęcia

Trzy nowe pomniki przyrody w Parku Roth

3 zdjęcia
do góry