Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Informacje turystyczne/Atrakcje turystyczne/Pomniki przyrody Raciborza/PLATAN KLONOLISTNY - Platanus x acerifolia - nr 338

Pomniki przyrody Raciborza - PLATAN KLONOLISTNY - Platanus x acerifolia - nr 338

Lokalizacja

Park im. Kpt. Franciszka Stala, od strony ul. Sejmowej, na terenie działki nr 4453/137
50°05′21,51″N 18°13′26,42″E

Opis obiektu

Okazałe drzewo, rozłożyste, ma wspaniałe konary wyrastające nisko ponad ziemią, niezwykle obszerną, luźną koronę. Rośnie na zieleńcu w Parku Kolejowym. Obwód jego pnia na wysokości 130 cm wynosi - 574 cm; wysokość - 27 m. Posiada gładką korowinę, która złuszcza się nieregularnymi, większymi lub mniejszymi, cienkimi łuskami. Pnie i konary są przez to wyraźnie jaśniej i ciemniej cętkowane. Blaszki liściowe o jasnozielonej barwie ma dłoniasto klapowane z 3 - 5 ostro zakończonymi klapami, które są zatokowo grubo ząbkowane. Środkowa klapa najczęściej nie jest wiele dłuższa od podstawy. Ogonek długości 4 – 10 cm. Posiada charakterystyczne owocostany w postaci owłosionych orzechów w brązowych, szczeciniastych, 2-4 cm średnicy główkach, które po 1 - 3 wiszą na jednym długim ogonku. Warto nadmienić, że ten okaz ma już 200 lat.

Egzemplarz objęto ochroną ze względów estetycznych i historycznych, z uwagi na atrakcyjny pokrój oraz budowę morfologiczną kory, a także wyróżnianie się na tle innych drzew w rodzimym drzewostanie. Drzewo jest pozostałością po zadrzewieniach z XIX wieku.

4 zdjęcia

PLATAN KLONOLISTNY - Platanus x acerifolia - nr 338

4 zdjęcia
do góry