• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Wizyta węgierskiej delegacji w Raciborzu

Wizyta węgierskiej delegacji w Raciborzu

2004-10-28

W raciborskim Urzędzie Miasta odbyło się dzisiaj (28.10.2004r) spotkanie Prezydentów Raciborza z przebywającą w mieście delegacją samorządowców i przedstawicieli oświaty węgierskiego Zuglo - dzielnicy Budapesztu. Wiceburmistrz, Przewodniczący Komisji Oświaty oraz Inspektor ds. sportu przybyli do Raciborza na zaproszenie dyrektorów raciborskich przedszkoli, które współpracują z węgierskimi odpowiednikami. Na spotkaniu zaznajomiono zagranicznych gości ze strukturą oświaty w Polsce oraz zadaniami Gminy związanymi z finansowaniem oświaty. Co ciekawe na Węgrzech w kosztach związanych z oświatą partycypuje państwo.

Przypomnijmy po powodzi 1997 roku polonia węgierska przyjęła na Węgrzech dzieci, których rodziny dotknięte zostały skutkami żywiołu . To właśnie w tym czasie nawiązała się współpraca miedzy dyrektorami przedszkoli. Wzajemne kontakty opierają się na doświadczeniach w korzystaniu z różnych metod form pracy w przedszkolach . Dwutorowa współpraca pomaga wdrażać w placówkach oświatowych innowacyjne i sprawdzone metody i techniki nauczania w zakresie edukacji przedszkolnej.
"Po ostatniej wizycie naszych przedstawicieli na Węgrzech - jak mówi Marek Kurpis Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu "w raciborskich przedszkolach rozpoczęto prace z dziećmi poprzez muzykę klasyczną metodą Batii Strauss". W przypadku węgierskim zainteresowanie wzbudza prowadzona w raciborskich przedszkolach metoda nauki pisania i czytania u sześciolatków.

Wizyta węgierskich samorządowców i przedstawicieli oświaty potrwa do 30 października. W programie wizyty znalazły się m.in. warsztaty związane z wykorzystaniem różnorakich technik nauczania w pracy z dziećmi przedszkolnymi, zwiedzanie miasta oraz udział w zajęciach przedszkolnych.

do góry