Strona główna Kultura i sport Kalendarium imprez

Wydarzenia w dniu: 24 listopad 2017

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Racibórz w legendach i tajemnicach”

Miejsce:
Biblioteka ul. Kasprowicza 12
Data:
2017-09-26 do 2017-11-24

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny organizowany w ramach obchodów 800-lecia nadania praw miejskich., którego przedmiotem jest wykonanie ilustracji, pracy komputerowej, kukiełki lub pracy przestrzennej tematycznie związaną z historią Raciborza. Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenie nagród nastąpi  7 grudnia 2017 r. o godz. 16.00 w Bibliotece przy ul. Jana Kasprowicza 12.

Regulamin oraz formularze zgłoszenia dostępne na www.biblrac.pl.

Wystawa - PRZYSTANEK PRL

Miejsce:
Muzeum ul. Gimnazjalna 1
Data:
2017-10-27 do 2017-12-31

Przystanek PRL to próba pokazania rzeczywistości minionej epoki, czasów, które należą już do historii. To nie jest apoteoza tego okresu, jest to przedstawienie obiektów nabierających wartości historycznej.  W powszechnym rozumieniu nie są one zabytkami lecz  z upływem czasu się nimi stają. Są świadectwem kultury materialnej, obyczajowości i rzeczywistości społecznej, kulturalnej i politycznej oraz estetyki. Na wystawie zaprezentowane zostały przedmioty najbardziej kojarzące się z tym okresem m.in. sprzęty gospodarstwa domowego, meble, użytkowane wtedy radia, gramofon, telewizor, aparaty fotograficzne i projekcyjne, rzemiosło artystyczne, szkło i ceramikę. Zaaranżowane zostało wnętrze pokoju z jego podstawowym wyposażeniem.

Uzupełnieniem ekspozycji muzealnej są związane z ówczesnym handlem numizmaty, kartki na żywność  i wywieszki sklepowe oraz przedmioty z wyposażenia sklepów. Zaprezentowano także materiały propagandowe  z tego okresu. Na licznych fotografiach ukazane zostało życie społeczne, kulturalne i polityczne Raciborza.

Poprzez część eksponatów starano się ukazać ówczesne, wysokiej klasy, wzornictwo przemysłowe (meble, przedmioty codziennego użytku) oraz przemyślane projekty (plakaty, okładki płyt gramofonowych, ceramika).

Przystanek PRL dla starszego pokolenia będzie wspomnieniem młodości, a dla  młodszego możliwością poznania realiów życia  w PRL-u.

Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum w Raciborzu, PSS Społem w Raciborzu oraz od osób prywatnych.

Wystawa będzie udostępniona do zwiedzania  w budynku ekspozycyjnym przy ul. Gimnazjalnej 1.

„Dzień Pluszowego Misia w raciborskiej bibliotece”

Miejsce:
Filia Studzienna, filia Ostróg, Filia
Data:
2017-11-24 do 2017-11-24

25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. W raciborskiej bibliotece tradycyjnie rozciągnęliśmy świętowanie na cały tydzień, by wszystkie misie małe i duże mogły zebrać należne im honory.

W obchody włączyły się m.in. Filia nr 1 na Studziennej, Filia nr 2 na Ostrogu, Filia nr 5 na Płoni.

Na Studziennej przedszkolaki wysłuchały razem ze swoimi misiami opowieści „Pan Miś chrapie”. Z okazji Dnia Pluszowego Misia pluszaki towarzyszyły dzieciom przez cały dzień, by wspólnie brać udział w zabawach.

W bibliotece na Ostrogu razem z misiami tańczono do dobrze znanej melodii „Jadą jadą misie”. Nie zapomniano również o odśpiewaniu pluszakom gromkiego „100 lat!”.

Biblioteka na Płoni zaprosiła dzieci na spektakl teatrzyku kamishibai. Dzięki japońskiej sztuce opowieść o misiach ożyła, a wpatrzone oczy małych widzów mówiły same za siebie.

Galeria - F1 Światowy Dzień Pluszowego Misia
Galeria - F2 Światowy Dzień Pluszowego Misia przedszkole nr. 11
Galeria - F2 Światowy Dzień Pluszowego Misia Przedszkole 24
Galeria - F2 Światowy Dzień Pluszowego Misia ZSS
Galeria - F2 Światowy Dzień Pluszowego Misia OSWG
Galeria - F5 Dzień Pluszowego Misia
Pliki do pobrania

Klub Gier Planszowych: Pograjmy razem!

Miejsce:
Eureka-Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12
Godzina:
15:00
Data:
2017-11-24 do 2017-11-24

Lubisz gry, a nie masz z kim grać? Chcesz kreatywnie spędzić czas po lekcjach lub pracy – niekoniecznie siedząc przed TV lub komputerem? Te spotkania są dla Ciebie! Organizator zapewnia pokaźny zbiór planszówek, ale oczywiście każdy może przynieść ze sobą ulubioną grę.

Galeria - Zagrajmy razem 24.11.2017
Pliki do pobrania

XVIII Zaduszki Poetyckie Klubu Piosenki Poetyckiej i Aktorskiej „Atlantyda”

Miejsce:
RCK DK STRZECHA ul. Londzina 38
Godzina:
18:00
Data:
2017-11-24 do 2017-11-24

Tegoroczne XVIII Zaduszki  Poetyckie  poświęcone są wybitnym osobowościom muzycznym, które w minionym i bieżącym roku odeszły od nas oraz 20 rocznicy śmierci Agnieszki Osieckiej, Bułata Okudżawy oraz Piotra Skrzyneckiego z Piwnicy pod Baranami. 

W programie Zaduszek Poetyckich  Klub Piosenki Poetyckiej i Aktorskiej „Atlantyda” oraz zaproszeni goście zaśpiewają m.in. ballady Leonarda Cohena i Bułata Okudżawy, piosenki Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego,  Przemysława Gintrowskiego, z repertuaru  Anny Szałapak z Piwnicy pod Baranami, Wiesława Michnikowskiego oraz Zbigniewa Wodeckiego.   Podczas  koncertu  „Atlantyda” wspomni twórczość raciborskiego poety Jana Darowskiego i innych twórców.

Bilet wstępu 5zł.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H