• Język migowy
  • BIP

Pomniki przyrody Raciborza - JESION WYNIOSŁY - Fraxinus excelsior - nr 347

Lokalizacja

W pobliżu cmentarza żołnierzy Armii Radzieckiej przy ul. Reymonta, na terenie działki nr 5034/8, w niewielkiej odległości od pomnikowego platana klonolistnego
50°05′48,57″N 18°12′50,56″E

Opis obiektu

Rośnie na terenie zieleńca zlokalizowanego obok Cmentarza Żołnierzy Armii Radzieckiej. Naturalny zasięg jesionu wyniosłego obejmuje większość Europy, od wybrzeży Atlantyku na zachodzie do rzeki Wołgi na wschodzie, z wyłączeniem skrajnych północnych i południowych części kontynentu. Obwód pnia drzewa wynosi 367 cm, a jego wysokość jest równa 28 m. Szacunkowy wiek drzewa wynosi 190 lat. Egzemplarz z rozłożystą, symetryczną koroną, dwuprzewodnikową. Stanowi swoisty wyróżnik na tle innych drzew jest jednym z dominantów wśród zadrzewienia tej części parku.

Jesion jest dorodnym długowiecznym drzewem o cylindrycznej koronie. Jego konary wznoszą się pod ostrym kątem, a pień jest smukły, prosty i pokryty ciemnoszarą matową korą. Charakterystyczne liście jesionu są złożone - jeden liść tworzy od 7 do 11 par listków ułożonych naprzeciwlegle i listek szczytowy. Liść o takiej budowie nazywamy nieparzystopierzastym.

Objęto go ochroną ze względów estetycznych, z uwagi na atrakcyjny pokrój drzewa oraz na fakt, iż wyróżnia się i dominuje na tle okolicznych drzewo jako jedno z najstarszych na terenie Raciborza.

3 zdjęcia

JESION WYNIOSŁY - Fraxinus excelsior - nr 347

3 zdjęcia
do góry