• Język migowy
  • BIP

Pomniki przyrody Raciborza - JESION WYNIOSŁY - Fraxinus excelsior - nr 348

Lokalizacja

Rośnie przy ul. Londzina, obok stacji paliw, na terenie działki nr 4489/8, w pobliżu pomnikowego Dęba białego 50°05′45,80″N 18°12′47,25″E

Opis obiektu

Rośnie na terenie zieleńca zlokalizowanego przy ul. Londzina. Jesion wyniosły jest uważany za najwyższe rodzime drzewo liściaste w Europie. Naturalny zasięg jesionu wyniosłego obejmuje większość Europy, od wybrzeży Atlantyku na zachodzie do rzeki Wołgi na wschodzie, z wyłączeniem skrajnych północnych i południowych części kontynentu. Obwód pnia drzewa wynosi 357 cm, a jego wysokość jest równa 22 m. Szacunkowy wiek drzewa wynosi 180 lat. Raciborski okaz to egzemplarz z rozłożystą, regularną koroną.

Jesion jest dorodnym długowiecznym drzewem o cylindrycznej koronie. Jego konary wznoszą się pod ostrym kątem, a pień jest smukły, prosty i pokryty ciemnoszarą matową korą. Charakterystyczne liście jesionu są złożone - jeden liść tworzy od 7 do 11 par listków ułożonych naprzeciwlegle i listek szczytowy. Liść o takiej budowie nazywamy nieparzystopierzastym.

Zdecydowano się na objęcie go ochroną ze względów estetycznych, z uwagi na atrakcyjny pokrój drzewa oraz ze względu na fakt, iż wyróżnia się ono na tle innych drzew i zabudowy miejskiej, dominując swą wysokością i średnicą korony.

3 zdjęcia

JESION WYNIOSŁY - Fraxinus excelsior - nr 348

3 zdjęcia
do góry