Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

Pomniki przyrody Raciborza - JESION WYNIOSŁY - Fraxinus excelsior - nr 349

Lokalizacja

rośnie przy ul. Babickiej, na terenie działki nr 1767,
50°06′26,16″N 18°17′27,92″E

Opis obiektu

Rośnie na skarpie nad strumieniem w odległości ok. 10 m od budynku mieszkalnego przy ul. Babickiej w Raciborzu. Jesion wyniosły jest uważany za najwyższe rodzime drzewo liściaste w Europie. Naturalny zasięg jesionu wyniosłego obejmuje większość Europy, od wybrzeży Atlantyku na zachodzie do rzeki Wołgi na wschodzie, z wyłączeniem skrajnych północnych i południowych części kontynentu. Obwód pnia drzewa wynosi 367 cm, a jego wysokość jest równa 19 m. Szacunkowy wiek drzewa wynosi 190 lat. Korona jego zbudowana z czterech przewodników rozwidlających się na wysokości 3,5 m.

Jesion jest dorodnym długowiecznym drzewem o cylindrycznej koronie. Jego konary wznoszą się pod ostrym kątem, a pień jest smukły, prosty i pokryty ciemnoszarą matową korą. Charakterystyczne liście jesionu są złożone - jeden liść tworzy od 7 do 11 par listków ułożonych naprzeciwlegle i listek szczytowy. Liść o takiej budowie nazywamy nieparzystopierzastym.

Egzemplarz ustanowiono pomnikiem przyrody ze względów estetycznych, z uwagi na atrakcyjny pokrój drzewa, symetrycznie rozbudowaną koronę i budowę morfologiczną kory (pień i konary są wyraźnie cętkowane) oraz ze względu na fakt, iż drzewo wyróżnia się na tle okolicznego zadrzewienia. Z wnioskiem o objęcie ochroną wystąpił właściciel terenu, na którym znajduje się drzewo.

3 zdjęcia

JESION WYNIOSŁY - Fraxinus excelsior - nr 349

3 zdjęcia
do góry