Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Informacje turystyczne/Atrakcje turystyczne/Pomniki przyrody Raciborza/PLATAN KLONOLISTNY - Platanus x acerifolia - nr 342

Pomniki przyrody Raciborza - PLATAN KLONOLISTNY - Platanus x acerifolia - nr 342

Lokalizacja

W pobliżu cmentarza żołnierzy Armii Radzieckiej, na zieleńcu przy ul. Reymonta, na terenie działki nr 5034/8, 50°05′49084″N 18°12′50,34″E.

Opis obiektu

Okazałe drzewo, z jednym przewodnikiem. Ma rozłożyste, wspaniałe konary wyrastające nisko ponad ziemią, niezwykle obszerna, luźna korona. Rośnie na zieleńcu obok cmentarza żołnierzy radzieckich przy ul. Reymonta. Obwód jego pnia na wysokości 130 cm wynosi - 530 cm; wysokość - 29 m. Posiada gładką korowinę, która złuszcza się nieregularnymi, większymi lub mniejszymi, cienkimi łuskami. Pnie i konary są przez to wyraźnie jaśniej i ciemniej cętkowane. Blaszki liściowe o jasnozielonej barwie dłoniasto klapowane z 3 - 5 ostro zakończonymi klapami, które są zatokowo grubo ząbkowane. Środkowa klapa najczęściej nie jest wiele dłuższa od podstawy. Ogonek długości 4 – 10 cm. Posiada charakterystyczne owocostany w postaci owłosionych orzechów w brązowych, szczeciniastych, 2-4 cm średnicy główkach, które po 1 - 3 wiszą na jednym długim ogonku. Warto nadmienić, że ten okaz ma już 180 lat.

Został objęty ochroną ze względów estetycznych, z uwagi na atrakcyjny pokrój drzewa i wyjątkowo proporcjonalnie rozbudowaną koronę, budowę morfologiczną kory (pień i konary drzewa są wyraźnie cętkowane) oraz ze względu na fakt wyróżniania się na tle innych drzew w rodzimym drzewostanie.

3 zdjęcia

PLATAN KLONOLISTNY - Platanus x acerifolia - nr 342

3 zdjęcia
do góry