Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Informacje turystyczne/Atrakcje turystyczne/Pomniki przyrody Raciborza/Siedem okazów - PLATAN KLONOLISTNY - Platanus x acerifolia (..)

Pomniki przyrody Raciborza - Siedem okazów - PLATAN KLONOLISTNY - Platanus x acerifolia - nr 341

Lokalizacja

Przy ul. Wojska Polskiego, na działce nr 4792/47, obok Szkoły Podstawowej nr 4 im. księdza Stefana Pieczki 50°05′30,06″N 18°12′56,21″E

Opis obiektu

Szpaler siedmiu dorodnych okazów rosnących w alei jednorzędowej przy ul. Wojska Polskiego. Obwody ich pni na wysokości 130 cm wynoszą: 318, 293, 241, 256, 271, 281 i 331 cm. Szacowany wiek drzew to 80-90 lat. Pnie i konary drzew są wyraźnie cętkowane, dzięki charakterystycznej - złuszczającej się gładkiej korowinie o barwie szarobrązowej i żółtobrązowej. Liście umieszczone są na ogonkach o długości około 5 cm. Blaszki liściowe 12 - 25 cm długości i podobnej szerokości ma dłoniasto klapowane z 3 - 5 ostro zakończonymi klapami, które są zatokowo grubo ząbkowane. Platany w całej Europie występują, jako drzewa parkowe i uliczne. Drzewa stanowią cenne przyrodniczo okazy ze względu na naturalny pokrój korony oraz okazałe rozmiary. Ze względu na duże rozmiary, dekoracyjny pokrój i efektowną korę są często sadzone w parkach, alejach i wzdłuż szerokich ulic, szczególnie w zachodniej Polsce. Platany występują w naturze w Ameryce Północnej, na południu Europy i w Azji - od Turcji po Indie.

Objęto je ochroną ze względów dydaktyczno-naukowych, estetycznych i przyrodniczych, z uwagi na atrakcyjny pokrój oraz budowę morfologiczną kory drzew, a także ze względu na fakt, iż drzewa wyróżniają się na tle innych drzew i okolicznej zabudowy oraz stanowią rzadki przykład starodrzewia przyulicznego w centrum Raciborza.

3 zdjęcia

Siedem okazów - PLATAN KLONOLISTNY - Platanus x acerifolia - nr 341

3 zdjęcia
do góry