Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Prace na dworcu idą zgodnie z harmonogramem

Prace na dworcu idą zgodnie z harmonogramem

2023-02-23
 

Prezydent Miasta Racibórz Dariusz Polowy wspólnie z Panią Senator Ewą Gawędą wzięli dziś udział w radzie budowy nowego dworca PKP w Raciborzu. Towarzyszyli im: Monika Wicherkiewicz – dyrektor oddziału Rzeszów w firmie TEXOM (główny wykonawca budowy), Leszek Siwek – dyrektor firmy EM-BUD STUDIO 2000 sp. z o. o. oraz Adam Hrynkiewicz – kierownik budowy.

„Mimo pewnych trudności, które napotkaliśmy podczas prac rozbiórkowych, termin realizacji inwestycji nie jest zagrożony” – powiedział kierownik budowy Adam Hrynkiewicz.

Prace rozbiórkowe na tym terenie zostały zakończone. Obecnie są prowadzone prace budowlane. Do końca maja budynek dworca będzie w stanie surowym - ukończone zostaną ściany zewnętrzne i wewnętrzne, schody, stropy, pokrycie dachu, a także wszelkie instalacje.

Planowany termin zakończenia inwestycji to koniec lutego 2024 roku.

- Fakt, że rządowe środki w wysokości 30 mln zł, są dobrze wykorzystywane i wszystko idzie w dobrym kierunku, pozwala rozwijać mój okręg wyborczy, z korzyścią dla mieszkańców, ale i ludzi odwiedzających miasto Racibórz. Inwestycja z pewnością przełoży się na sprawniejszą komunikację, a także da mieszkańcom nowe przestrzenie, w których będą mogły być prowadzone cenne inicjatywy. Po radzie budowy i po tym, co tutaj zobaczyłam jestem pełna optymizmu - mówiła dziś senator Ewa Gawęda.

Prezydent Dariusz Polowy podkreślił dobrą współpracę firm i władz miasta, pozwalającą na bieżąco rozwiązywać wynikłe problemy. Zwrócił także uwagę na skuteczne rozwiązanie jakim było postawienie dworca tymczasowego. Prezydent zaprosił też wszystkich mieszkańców na otwarte spotkanie dotyczące zagospodarowania 700 m2 przestrzeni dworca, którą miasto będzie dzierżawiło. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 28.02. w sali konferencyjnej hotelu Racibor.

Warto dodać, że nowy dworzec nie ogranicza się jedynie do poprawy estetyki i zwiększenia komfortu podróżnych. Jego budowa zakłada zastosowanie szeregu rozwiązań ekologicznych. Wśród nich są: energooszczędne oświetlenie, odzysk wody deszczowej i użycie jej jako wody szarej, wentylacja z odzyskiem ciepła oraz panele fotowoltaiczne do pozyskiwania „zielonej energii”. Dzięki nowoczesnemu monitoringowi i systemowi bezpieczeństwa przeciwpożarowego poprawi się bezpieczeństwo na dworcu i w jego otoczeniu.

 

do góry