Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Dla Mieszkańców/Informacje dla Mieszkańców/Delegacja z Raciborza na dożynkach powiatowych w (..)

Delegacja z Raciborza na dożynkach powiatowych w Krzyżanowicach

2023-08-28

Na tegorocznych, niezwykle uroczystych i prawdziwie śląskich Dożynkach Powiatu Raciborskiego, które odbyły się w Gminie Krzyżanowice, Miasto Racibórz reprezentowała delegacja z dzielnicy Markowice.

Dbając o zachowanie rolniczej tradycji, w Markowicach powstała piękna korona dziękczynna utkana przez cztery pokolenia kobiet. W procesie jej plecenia uczestniczyły panie: Helena Kalyciok, Gertruda Rzotki, Aniela Sławik, Gertruda Kalusek, Gizela Sanetra, Krystyna Mroczka, Justyna Henek-Wypior i Zuzanna Wypior. Raciborska Korona stanowi zatem nie tylko symbol pracy i wspólnoty, ale również dowód na to, że tradycje przechodzą z pokolenia na pokolenie, tworząc nierozerwalne więzi między naszymi przodkami a teraźniejszością. Korona powstawała na terenie gospodarstwa Państwa Sławików, którzy pełnili rolę starostów dożynek miejsko-parafialnych.

W skład delegacji reprezentującej Racibórz w Dożynkach Powiatowych weszli Wiceprezydent Raciborza Dawid Wacławczyk, radna Justyna Henek-Wypiór, pełniąca rolę przewodniczącej komitetu organizacyjnego dożynek miejskich oraz panie rolniczki z Markowic, które asystowały w kościele oraz niosły w korowodzie koronę dożynkową: Aniela Czebator, Anna Salich, Agata Ternka oraz Justyna Stanchly.

Kotrona dożynkowa będzie powtórnie wykorzystana podczas dożynkowych uroczystości miejsko-parafialnych, na które zapraszamy wszystkich mieszkańców w niedzielę 17 września br. Raciborskie obchody dożynkowe rozpocznie msza święta w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej o godzinie 12.00, po której przez dzielnicę przejdzie tradycyjny pochód dożynkowy zakończony zabawą na terenie placu festynowego zlokalizowanego przy ulicy Gliwickiej 21b. Szczegóły wkrótce!

do góry