Strona główna Dla Mieszkańców Informacje dla Mieszkańców
14 Listopad 2019
kategoria:
Informacje dla Mieszkańców
Racibórz jest gospodarzem Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka
Racibórz jest gospodarzem Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka

Miasto Racibórz jest tegorocznym gospodarzem Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka z okazji 30. rocznicy przyjęcia Konwencji ONZ o Prawach Dziecka.

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Wydarzenie to 7 listopada 2014 r., na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, ustanowił Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, aby wyraźnie zaznaczyć, iż prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka. Polska na arenie międzynarodowej uznawana jest za ojczyznę praw dziecka, Janusz Korczak jest doskonale rozpoznawany w krajach, które ratyfikowały Konwencję o prawach dziecka, mamy więc społeczne zobowiązanie, aby te wypracowane przez lata standardy dotyczące praw dziecka upowszechniać również w Polsce.

Konwencja o prawach dziecka nazywana jest światową konstytucją praw dziecka. Została przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 listopada 1989 r. Jest najbardziej rozpowszechnionym dokumentem dotyczącym praw człowieka; podpisały ją wszystkie państwa na świecie, a prawie wszystkie ją ratyfikowały. Polska podpisała i ratyfikowała ją w 1991 r.

Ogólnopolski Dzien Praw Dziecka przede wszystkim zwraca uwagę na to, że dzieci mają prawo do tego, aby być otoczone miłością, aby być wychowanymi w poczuciu bezpieczeństwa, bez krzyku i przemocy.

Polecamy Państwu stronę internetową Buira Rzecznika Praw Dziecka, gdzie znajdą Państwo szereg pomocnych informacji i publikacji dotyczących praw dziecka.

 Każde dziecko ma prawo do:
wychowywania się w rodzinie,
adopcji,
oświaty i nauki,
kultury, wypoczynku i rozrywki,
ochrony zdrowia i opieki medycznej,
wszechstronnego rozwoju osobowości, swobody wyznania, światopoglądu,
dostępu do informacji,
ochrony przed wyzyskiem i poniżającym traktowaniem (prawo do nietykalności osobistej),
prywatności,
równości.


Prawa socjalne dziecka to:
prawo do zabezpieczenia socjalnego,
prawo do możliwie najwyższego poziomu ochrony zdrowia,
prawo do odpowiedniego standardu życia,
prawo do wypoczynku, czasu wolnego, rozrywki i zabawy.

Program obchodów w Raciborzu

Obchody w raciborzu potrwają od 21-23 listopada. W ich ramach zaplanowaliśmy szereg działań w szkołach, konferencję naukową z udziałem Rzecznika Praw Dziecka Mikołajem Pawlakiem, a także wydarzenia otwarte dla mieszkańców.

Obchody 21 listopada otworzy konferencja naukowa o Konwencji i prawach dzieci z udziałem Mikołaja Pawlaka, Prezydenta Raciborza, zaproszonych gości i ekspertów. O 14.00 w Raciborskim Centrum Kultury nastąpi otwarta uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniajacej obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w Raciborzu.

21 listopada w przedszkolach odbędą się spektakle teatralne dla najmłodszych. A dla pedagogów zorganizowane zostanie spotkanie z ekspertem NASK z zakresu rozpoznawania uzależnień od sieci i walki z cyberprzemocą. Tego dnia o 19.00 w DK Strzecha odbędzie się spektakl profilaktyczny dla dorosłych pt. "Działka" - WSTĘP WOLNY

W piątek 22 listopada w godzinach od 14.00 -18.00 w Raciborskim Centrum Informacji dyżurował będzie prawnik biura Rzecznika Praw Dziecka, to okazja do skorzystania z  konsultacji dla wszystkich chętnych.

Do południa 22 listopada w raciborskich szkołach odbędą się spotkania otwarte Rzecznika Mikołaja Pawlaka z uczniami o prawach dzieci, Konwencji i sposobach kontaktowania się z Rzecznikiem, gdy potrzebna jest pomoc.

Zaplanowano także spotkania dla uczniów klas starszych dotyczące Telefonu Zaufania TELEFON RPD 800 12 12 12, a także przedstawienia i warsztaty dla dzieci.

W programie obchodów w sobotę 23 listopada w godzinach od 10.00-13.00 w Hali Rafako zaplanowano  zmagania dziecięcych drużyn piłkarskich.

Na finał w sobotę 23 listopada w Raciborskim Centrum Kultury Odbędzie się uroczysta gala połączona z wręczeniem odznak Rzecznika Praw Dziecka. Galę poprowadzą Katarzyna Cichopek i Marcin Hakiel. Gwiazdą wieczoru będzie Golec uOrkiestra

Wstęp na galę jest otwarty, ale za okazaniem wejściówki.

Pierwsza tura  bezpłatnych wejściówek na GALĘ Z OKAZJI OBCHODÓW 30. ROCZNICY UCHWALENIA KONWENCJI O PRAWACH DZIECKA POŁĄCZONEJ Z KONCERTEM ZESPOŁU Golec uOrkiestra, będzie udostępniona od godziny 15.00, w czwartek 14 listopada w Raciborskim Centrum Informacji przy ul. Długiej 2.
RCI jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 17.00.
Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w uroczystościach!

kategoria: Powiązane pliki [2]
format Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
jpg plakat raciborz dni dziecka.jpg 19-11-14 09:27 1.27MB pobierz plik: plakat raciborz dni dziecka.jpg
pdf plakat raciborz dni dziecka.pdf 19-11-14 09:32 4.42MB pobierz plik: plakat raciborz dni dziecka.pdf

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H