Strona główna Dla Mieszkańców Informacje dla Mieszkańców
08 Maj 2019
kategoria:
Informacje dla Mieszkańców
 

Dziś przy ul. Wojska Polskiego 8 stanęła certyfikowana stacja monitorująca zanieczyszczenie powietrza. Racibórz czekał na to urządzenie od około dekady.

Profesjonalna stacja badająca zanieczyszczenie powietrza w Raciborzu to wynik rozmów prezydenta Dariusza Polowego z Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska Pawłem Ciećko. Decyzja o montażu stacji w naszym mieście zapadła już w lutym, lecz poprzez problemy formalne (m.in. nieudany przetarg na montaż urządzenia) proces się wydłużył.

Obecnie urządzenie już stoi na swoim miejscu, tuż obok mniejszej stacji - czujnika, którego zastąpi. Różnica w działaniu obu aparatur polega m.in. na szybkości i zakresie podawania wyników pomiarów. Nowa stacja będzie je dostarczać na bieżąco, w około godzinnych odstępach. Mniejszy czujnik potrzebował na wygenerowanie wyników dwa tygodnie (14 dni).

Poza sensorami pyłów PM10 i PM2,5 w skład wyposażenia nowej skrzyni wejdą czujniki analizujące poziom dwutlenku siarki (SO2) oraz tlenków azotu (Nox). Na dodatek urządzenie będzie posiadać własną stację meteorologiczną. Dzięki niej dowiemy się np. o kierunkach wiatru i skąd nawiewa najbardziej zanieczyszczone powietrze.

Prace związane z montażem i kalibracją nowej stacji mogą potrwać jeszcze tydzień. Wkrótce wyniki pomiarów tej aparatury będą dostępne na stronach Głównego Inspektora Ochrony Środowiska (www.powietrze.gios.gov.pl) oraz poprzez dedykowane aplikacje.

Profesjonalna stacja monitorująca powietrze już w Raciborzu

8 maj 2019 6 zdjęć

Przy ul. Wojska Polskiego 8 stanęła certyfikowana stacja monitorująca zanieczyszczenie powietrza. To wynik rozmów prezydenta Dariusza Polowego z Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska Pawłem Ciećko.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H