Strona główna Dla Mieszkańców Informacje dla Mieszkańców
17 Listopad 2020
kategoria:
Informacje dla Mieszkańców
Prezydent przedstawił projekt uchwały budżetowej na 2021 rok
Prezydent przedstawił projekt uchwały budżetowej na 2021 rok
 
 

Szanowni Państwo.

265  milionów złotych – taką wartość ma plan budżetu Raciborza na 2021 rok zbudowany na 3 filarach: zrównoważony, oszczędny i proinwestycyjny. Obniżając zadłużenie zrealizujemy inwestycje za ponad 35,5 mln zł.

Przedstawiam Państwu projekt budżetu na rok 2021. Podkreślam, że jest to projekt przygotowany w trudnym czasie epidemii, co wiąże się z szeregiem zagrożeń dla finansów miasta. Staraliśmy się ostrożnie podchodzić do kwestii prognozowania dochodów, gdyż doświadczenie tego roku pokazało, że dochody mogą się nie realizować tak jak to pierwotnie zakładano.

Projekt budżetu na 2021 rok:
Całość dochodów budżetu to kwota 254, 2 mln zł
Całość wydatków budżetu to kwota 265 mln zł

Prognozowany deficyt w wysokości 10, 8 mln zostanie sfinansowany z tzw. wolnych środków i pożyczki. Ważny pokreślenia jest fakt, że wydatki inwestycyjne i majątkowe w projekcie budżetu na 2021 rok to kwota 35 i pół miliona złotych. To rekordowo wysoka wartość (najwyższa od 2013 roku), którą osiągnęliśmy przy jednoczesnej redukcji zadłużenia gminy z blisko 43 mln zł obecnie do 39 mln zł w 2021 roku.  Oznacza to, że w tym trudnym czasie, dzięki racjonalizacji wydatków, spłaciliśmy 4 mln zł zadłużenia.

Do najważniejszych zadań inwestycyjnych w 2021 roku zaliczyć należy:
- budowę nowego miejskiego żłobka
- modernizację stadionu przy ul. Srebrnej
- budowę punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych etap II
- zagospodarowanie lewobrzeżnych bulwarów
- dokończenie budowy bloku mieszkalnego przy ul. Łąkowej
- przebudowę ul. Bema i Cecylii i Marii Rodziewiczówny
- termomodernizację kamienic komunalnych
- budowę windy w Urzędzie Miasta
- projekty Budżetu Obywatelskiego przewidziane do realizacji w 2020 roku
( przesunięte na 2021 r. z uwagi na epidemię)

Wysokość nakładów inwestycyjnych będzie jeszcze większa jeżeli uwzględnimy całkowite wartości zadań inwestycyjnych realizowanych ze wsparciem środków zewnętrznych: budowy żłobka i przebudowy ulic Bema, Cecylii i Rodziewiczówny. Na teraz w projekt budżetu wpisane zostały tylko wkłady własne.   

Projekt przyszłorocznego budżetu zostanie uzupełniony jeszcze o jedną ważną inwestycję: budowę nowego lodowiska. Ponadto po konsultacji z radnymi do uchwały budżetowej wpisane zostaną również inne przedsięwzięcia także i te zadania zgłaszane przez mieszkańców podczas spotkań w dzielnicach.
W prezentowanym projekcie nie znalazła się ponadto budowa Centrum Nauki SOWA. Zadanie to zostanie wpisane po nowym roku.

Priorytetowa nadal pozostaje ochrona środowiska. Kontynuujemy realizację Programu Ograniczania Niskiej Emisji. Realizując mój program wyborczy tzw. „10-tkę Polowego” i wdrażając wnioski wypracowane przez miejską komisję ds. czystego powietrza w 2021 roku skupimy się na modernizacji zasobów komunalnych. Przygotowaliśmy się do tego w tym roku. Miejski Zarząd Budynków ma gotowe dokumentacje techniczne wraz z kosztorysami dla kilkunastu kamienic. W przyszłym roku z udziałem środków z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Regionalnego Programu Operacyjnego zmodernizujemy 4 z nich podnosząc standard 53 mieszkań.  

Zaznaczam, że jest to projekt budżetu i z tego miejsca zapraszam wszystkich radnych do rozmów i konsultacji tak, aby Państwa sugestie uwzględnione zostały w autopoprawce  przed sesją budżetową.

 

Dariusz Polowy

Prezydent Miasta Racibórz

kategoria: Powiązane pliki [2]
format Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
pdf ZP_977_2020_ProjBudżetu_2021.pdf 20-11-17 12:18 2.18MB pobierz plik: ZP_977_2020_ProjBudżetu_2021.pdf
pdf Prezentacja projekt budżetu 2021 rok.pdf 20-11-17 13:56 1.93MB pobierz plik: Prezentacja projekt budżetu 2021 rok.pdf

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H