• Język migowy
 • BIP

Największe firmy

Położenie w centrum Europy Środkowej, wysoki stopień rozwoju infrastrukturalnego, szeroka oferta wsparcia merytorycznego i finansowego oraz liczebność instytucji wsparcia biznesu uczyniły z Raciborza kluczowy ośrodek na gospodarczej mapie Polski, przyciągający inwestorów z różnych branż. Bogata tradycja miasta, w którym od lat czołową pozycję zajmuje sektor przemysłowy, tworzy szczególnie stabilny grunt i otwiera szerokie perspektywy dla przedsiębiorców działających na tym właśnie rynku.

Inicjatywy władz miasta znajdują odzwierciedlenie w liczbach. Liczba firm zarejestrowanych w gminie Racibórz to ponad 5200, zaś w całym powiecie raciborskim działalność gospodarczą prowadzi około 8500 podmiotów. Na Giełdzie Papierów Wartościowych notowane są liczne spółki wywodzące się z Raciborza. Wiele z nich to liderzy na swoich rynkach.

Informacje zaczerpnięte z danych zebranych na portalu internetowym Banku Danych Lokalnych (BDL) https://bdl.stat.gov.pl/BDL/start

 Spółki z polskim kapitałem

Racibórz jest ważnym ośrodkiem produkcji urządzeń solarnych, pomp ciepła, co czyni Racibórz kluczowym dla branży odnawialnych źródeł energii miastem w Polsce. W tym sektorze swoje wyroby produkują tak uznani producenci jak m.in.:

 • Sunex S.A. – producent kolektorów słonecznych, pomp ciepła, fotowoltaiki oraz osprzętu.
  Adres: ul. Piaskowa 7, 47-400 Racibórz. Strona firmowa: http://www.sunex.pl/
 • Ensol Sp. z o.o. – jeden z wiodących w Polsce producentów kolektorów słonecznych.
  Adres: ul. Piaskowa 11, 47-400 Racibórz. Strona firmowa: http://ensol.pl/

Z innych firm prowadzących z sukcesami działalność gospodarczą w Raciborzu należy wymienić:

 • Koltech Sp. z o.o. – projektowanie i produkcja maszyn, nowoczesne systemy PLM.
  Adres: ul. K. Malczewskiego 1, 47-400 Racibórz. Strona firmowa: http://www.koltech.com.pl/
 • Hermon Czech & Muzia Sp. J. – jedna z najszybciej rozwijających się w kraju firm produkujących części zamienne do ciągników, maszyn rolniczych, samochodów ciężarowych, naczep i autobusów oraz akcesoriów, narzędzi i pasów transportowych.
  Adres: ul. Grzonki 5, 47-400 Racibórz. Strona firmowa: http://hermon.com.pl/
 • Chempest S.A. – przedsiębiorstwo zaopatrzenia rolnictwa; w ofercie znajdują się produkty do ochrony roślin, maszyny, nawozy i nasiona rolnicze, produkty paszowe i wiele innych.
  Adres: ul. Łąkowa 24, 47-400 Racibórz. Strona firmowa: http://www.chempest.com.pl/
 • Agromax Sp. z o.o.  – przedsiębiorstwo rolno-przemysłowe, uhonorowane w 2014 roku przez Raciborską Izbę Gospodarczą Złotą Odznaką za Zasługi dla Województwa Śląskiego.
  Adres: ul. Gdańska 75, 47-400 Racibórz.
 • STALTECH Janusz Lewandowski – producent konstrukcji i elementów metalowych, m.in.: schodów, balustrad oraz ogrodzeń.
  Adres: ul. Studzienna 1, 47-400 Racibórz. Strona firmowa: http://www.staltech.pl/
 • Elektro Ster Sp. z o.o. – produkcja zespołów sterowniczych i serwis maszyn do obróbki skrawaniem. Adres: ul. Bosacka 58, 47-400 Racibórz. Strona firmowa: http://www.elektro-ster.pl/
 • Design Technologies International „D.T.I.” Sp. z o.o. – projektowanie i produkcja nowoczesnych obrabiarek sterowanych numerycznie, znajdujących zastosowanie w przemyśle energetycznym, lotniczym, zbrojeniowym oraz kolejnictwie.
  Adres: ul. Ogrodowa 56a, 47-400 Racibórz. Strona firmowa: http://www.dti.com.pl/

Spółki z kapitałem zagranicznym

Wiele raciborskich firm produkuje na eksport, a ich wyroby są znane i cenione na całym świecie.

 • Swoje kluczowe wyroby w Raciborzu wytwarza polski producent słodyczy Mieszko. Sumarycznie (doliczając warszawskie centra produkcyjne), firma zatrudnia niemal 850 pracowników. Około 40 procent sprzedaży Mieszka stanowi handel zagraniczny, co czyni go największym eksporterem w branży cukierniczej w Polsce.
  Adres: ul. Starowiejska 75, 47-400 Racibórz. Strona firmowa: http://www.mieszko.pl/
 • Powstała w 1949 roku firma RAFAKO S.A. może pochwalić się dostarczeniem ¾ kotłów energetycznych wykorzystywanych na terenie Polski. Jest jednocześnie czołowym producentem instalacji odsiarczania spalin metodami mokrą i półsuchą. Od 2011 roku RAFAKO S.A. należy do Grupy PBG – posiadacza większościowego pakietu akcji. W Raciborzu mieści się macierzysty zakład firmy. Adres: ul. Łąkowa 33, 47-400 Racibórz. Strona firmowa: http://www.rafako.com.pl/
 • W Raciborzu zakład produkcyjny posiada jeden z najbardziej znanych na świecie producentów środków piorących i czystości oraz kosmetyków firma Henkel Polska Sp. z o.o. Polska grupa zarządza 6 centrami produkcyjnymi o różnych specjalizacjach. W raciborskim zakładzie wytwarzane są proszki do prania i półprodukty do produkcji detergentów m.in. marki Persil.
  Adres: ul. Stalowa 9, 47-400 Racibórz. Strona firmowa: http://www.henkel.pl/

 • Swoją fabrykę w Raciborzu ma jeden z największych producentów elektrod oraz bloków grafitowych i węglowych w Polsce - Tokai Cobex Polska Sp. z o.o. Znany wcześniej pod nazwą Fabryka Elektrod Węglowych Plania, raciborski zakład został przyłączony w 2000 roku do koncernu SGL Carbon, który w kwietniu 2018r. został przekształcony w spółkę Cobex Polska. Dziś ma status jednego ze światowych liderów w zakresie wyrobów z węgla uszlachetnionego i grafitu.
  Adres: ul. Piastowska 29, 47-400 Racibórz. Strona firmowa: https://tokaicobex.com/pl/

 • VVF Sp. z o.o. to wytwórca i sprzedawca produktów higieny osobistej, działający na zlecenie ogólnoświatowych marek kosmetycznych i sieci handlowych. W raciborskiej fabryce produkowane są m.in. mydła marki Fa.
  Adres: ul. Stalowa 9, 47-400 Racibórz. Strona firmowa: http://www.vvfllc.com/

6 kwietnia 2016 r. podczas zorganizowanego I Forum Gospodarczego, Racibórz - Zainwestuj u nas miało miejsce uroczyste podpisanie formalnego porozumienia Miasta Racibórz z Polską Agencją Inwestycji i Handlu S.A. W ten sposób Racibórz stał się oficjalnym partnerem.

 Zaktualizowano: 2023-03-10

do góry