Racibórz pomaga Ukrainie. Dołącz do akcji!

Położenie w centrum Europy Środkowej, wysoki stopień rozwoju infrastrukturalnego, szeroka oferta wsparcia merytorycznego i finansowego oraz liczebność instytucji wsparcia biznesu uczyniły z Raciborza kluczowy ośrodek na gospodarczej mapie Polski, przyciągający inwestorów z różnych branż. Bogata tradycja miasta, w którym od lat czołową pozycję zajmuje sektor przemysłowy, tworzy szczególnie stabilny grunt i otwiera szerokie perspektywy dla przedsiębiorców działających na tym właśnie rynku.

Inicjatywy władz miasta znajdują odzwierciedlenie w liczbach. Liczba firm zarejestrowanych w gminie Racibórz to ponad 5200, zaś w całym powiecie raciborskim działalność gospodarczą prowadzi około 8500 podmiotów. Są wśród nich duże przedsiębiorstwa warte dziesiątki milionów złotych wyróżniające się nie tylko na tle regionu. Na Giełdzie Papierów Wartościowych notowane są liczne spółki wywodzące się z Raciborza. Wiele z nich to liderzy na swoich rynkach.

Informacje zaczerpnięte z danych zebranych na portalu internetowym Banku Danych Lokalnych (BDL) https://bdl.stat.gov.pl/BDL/start

 Spółki z polskim kapitałem

Racibórz jest ważnym ośrodkiem produkcji urządzeń solarnych. Szacuje się, że na taśmach produkcyjnych raciborskich zakładów wytwarzanych jest 40 proc. krajowego wolumenu produkcji tych urządzeń, co czyni Racibórz kluczowym dla branży odnawialnych źródeł energii miastem w Polsce. W 2014 roku miasto Racibórz wraz z Instytutem Energetyki Odnawialnej oraz czeską Opawą organizowało Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej. W sektorze odnawialnych źródeł energii swoje wyroby produkują tak uznani producenci jak m.in.:

 • Sunex S.A. – producent kolektorów słonecznych, pomp ciepła, fotowoltaiki oraz osprzętu.
  Adres: ul. Piaskowa 7, 47-400 Racibórz. Strona firmowa: http://www.sunex.pl/
 • Ensol Sp. z o.o. – jeden z wiodących w Polsce producentów kolektorów słonecznych.
  Adres: ul. Piaskowa 11, 47-400 Racibórz. Strona firmowa: http://ensol.pl/

Z innych firm prowadzących z sukcesami działalność gospodarczą w Raciborzu należy wymienić:

 • Koltech Sp. z o.o. – projektowanie i produkcja maszyn, nowoczesne systemy PLM.
  Adres: ul. K. Malczewskiego 1, 47-400 Racibórz. Strona firmowa: http://www.koltech.com.pl/
 • Hermon Czech & Muzia Sp. J. – jedna z najszybciej rozwijających się w kraju firm produkujących części zamienne do ciągników, maszyn rolniczych, samochodów ciężarowych, naczep i autobusów oraz akcesoriów, narzędzi i pasów transportowych.
  Adres: ul. Grzonki 5, 47-400 Racibórz. Strona firmowa: http://hermon.com.pl/
 • Chempest S.A. – przedsiębiorstwo zaopatrzenia rolnictwa; w ofercie znajdują się produkty do ochrony roślin, maszyny, nawozy i nasiona rolnicze, produkty paszowe i wiele innych.
  Adres: ul. Łąkowa 24, 47-400 Racibórz. Strona firmowa: http://www.chempest.com.pl/
 • Agromax Sp. z o.o.  – przedsiębiorstwo rolno-przemysłowe, uhonorowane w 2014 roku przez Raciborską Izbę Gospodarczą Złotą Odznaką za Zasługi dla Województwa Śląskiego.
  Adres: ul. Gdańska 75, 47-400 Racibórz.
 • STALTECH Janusz Lewandowski – producent konstrukcji i elementów metalowych, m.in.: schodów, balustrad oraz ogrodzeń.
  Adres: ul. Studzienna 1, 47-400 Racibórz. Strona firmowa: http://www.staltech.pl/
 • Elektro Ster Sp. z o.o. – produkcja zespołów sterowniczych i serwis maszyn do obróbki skrawaniem. Adres: ul. Bosacka 58, 47-400 Racibórz. Strona firmowa: http://www.elektro-ster.pl/
 • Design Technologies International „D.T.I.” Sp. z o.o. – projektowanie i produkcja nowoczesnych obrabiarek sterowanych numerycznie, znajdujących zastosowanie w przemyśle energetycznym, lotniczym, zbrojeniowym oraz kolejnictwie.
  Adres: ul. Ogrodowa 56a, 47-400 Racibórz. Strona firmowa: http://www.dti.com.pl/

Spółki z kapitałem zagranicznym

Wiele raciborskich firm produkuje na eksport, a ich wyroby są znane i cenione na całym świecie.

 • Swoje kluczowe wyroby w Raciborzu wytwarza polski producent słodyczy Mieszko. Sumarycznie (doliczając warszawskie centra produkcyjne), firma zatrudnia niemal 850 pracowników. Około 40 procent sprzedaży Mieszka stanowi handel zagraniczny, co czyni go największym eksporterem w branży cukierniczej w Polsce.
  Adres: ul. Starowiejska 75, 47-400 Racibórz. Strona firmowa: http://www.mieszko.pl/
 • Powstała w 1949 roku, zatrudniająca obecnie ok. 2000 osób firma RAFAKO S.A. może pochwalić się dostarczeniem ¾ kotłów energetycznych wykorzystywanych na terenie Polski. Jest jednocześnie czołowym producentem instalacji odsiarczania spalin metodami mokrą i półsuchą. Od 2011 roku RAFAKO S.A. należy do Grupy PBG – posiadacza większościowego pakietu akcji. W Raciborzu mieści się macierzysty zakład firmy.
  Adres: ul. Łąkowa 33, 47-400 Racibórz. Strona firmowa: http://www.rafako.com.pl/
 • W Raciborzu zakład produkcyjny posiada jeden z najbardziej znanych na świecie producentów środków piorących i czystości oraz kosmetyków firma Henkel Polska Sp. z o.o. Polska grupa zarządza 6 centrami produkcyjnymi o różnych specjalizacjach. W raciborskim zakładzie wytwarzane są proszki do prania i półprodukty do produkcji detergentów m.in. marki Persil.
  Adres: ul. Stalowa 9, 47-400 Racibórz. Strona firmowa: http://www.henkel.pl/

 • Swoją fabrykę w Raciborzu ma jeden z największych producentów elektrod oraz bloków grafitowych i węglowych w Polsce - Tokai Cobex Sp. z o.o. Znany wcześniej pod nazwą Fabryka Elektrod Węglowych Plania, raciborski zakład został przyłączony w 2000 roku do koncernu SGL Carbon, który w kwietniu 2018r. został przekształcony w spółkę Cobex Polska. Dziś ma status jednego ze światowych liderów w zakresie wyrobów z węgla uszlachetnionego i grafitu.
  Adres: ul. Piastowska 29, 47-400 Racibórz. Strona firmowa: https://tokaicobex.com/pl/

 • VVF Sp. z o.o. to wytwórca i sprzedawca produktów higieny osobistej, działający na zlecenie ogólnoświatowych marek kosmetycznych i sieci handlowych. W raciborskiej fabryce produkowane są m.in. mydła marki Fa.
  Adres: ul. Stalowa 9, 47-400 Racibórz. Strona firmowa: http://www.vvfllc.com/

6 kwietnia 2016 r. podczas zorganizowanego I Forum Gospodarczego, Racibórz - Zainwestuj u nas miało miejsce uroczyste podpisanie formalnego porozumienia Miasta Racibórz z Polską Agencją Inwestycji i Handlu S.A. W ten sposób Racibórz stał się oficjalnym partnerem. Informacje na temat tego wydarzenia są dostępne pod adresem:
https://www.paih.gov.pl/20160406/raciborz_partnerem_paiiiz

 Zaktualizowano: 2020-01-13

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H