• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Invest in Raciborz/O Raciborzu/Racibórz - miejsce do życia

Racibórz - miejsce do życia

Kultura, turystyka, rekreacja

Korzystne otoczenie ekonomiczne i potencjał gospodarczy to nie wszystko. W dzisiejszym świecie coraz ważniejszą rolę odgrywa jakość życia w mieście. Współczesne miasta powinny spełniać nie tylko funkcje mieszkalne, ale także zapewniać bogatą infrastrukturę czasu wolnego. Otoczenie, jakość środowiska naturalnego, możliwości spędzania czasu wolnego oraz dostępność usług rekreacyjnych to czynniki o rosnącym znaczeniu podczas wyboru lokalizacji dla inwestycji przez przedsiębiorców. Grafika przedstawiająca otoczenie Raciborza w kontekście jakości życia, środowiska naturalnego, możliwości spędzania czasu wolnego oraz dostępności usług rekreacyjnychRacibórz jest obecnie postrzegany przez mieszkańców jako oaza spokoju oraz zielona wyspa. Sprzyjają temu bogate tereny zielone w obrębie i okolicach miasta, a także istniejąca infrastruktura przemysłu czasu wolnego. W mieście działają dwa kina, 11 bibliotek oraz miejskie ośrodki kultury, co sprzyja budowaniu marki Raciborza jako kulturalnej stolicy tej części województwa. Na terenie miasta znajdują się także liczne obiekty sportowo-rekreacyjne, w tym m.in. 10 dużych boisk piłkarskich czy 4 hale sportowe. Przyjezdni doceniają także ofertę turystyczną oraz hotelarsko-gastronomiczną miasta, co jest odzwierciedlone w rosnącym wskaźniku noclegów udzielonych turystom zagranicznym na przestrzeni ostatnich lat – w latach 2015-2019 liczba udzielonych noclegów wzrosła o 64%. Do dyspozycji mieszkańców pozostają miejskie ośrodki publiczne:   

Bogata tradycja historyczna wynikającaz położenia na skrzyżowaniu szlaków z Czech i Moraw do Krakowa czyni miasto atrakcyjnym turystycznie. Wśród głównych zabytków wymienić można Zamek Piastowski w Raciborzu, mury obronne, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Pannyz 1205 roku, Rezerwat Przyrody „Łężczok” czy Arboretum Bramy Morawskiej. Słynne budowle oraz atrakcje tworzą tożsamość miasta.
W Raciborzu organizowane są także liczne festiwale – m.in. Raciborski Festiwal Średniowieczny, Śląsk – Kraina Wielu Kultur oraz festiwal muzyki elektronicznej INTRO Festiwal, które sprzyjają budowaniu marki. Przyciągają one do miasta ludzi młodych, którzy mają okazję dostrzec potencjał miasta jako atrakcyjnego do życia.

 Atrakcje Raciborza: Zamek Piastowski, Rezerwat Przyrody Łężczok, Raciborski Festiwal Średniowieczny

 

Tradycje sportowe. Miasto zaznacza swoją obecność na sportowej mapie Polski poprzez sukcesy wybitnych sportowców - urodzonych, wychowanych i przez lata trenujących w Raciborzu. W tym kontekście nie bez znaczenia jest dobrze rozwinięte zaplecze infrastrukturalne.

Na najważniejszych interkontynentalnych imprezach sportowych Racibórz był reprezentowany m.in. przez znamienitego zapaśnika, Ryszarda Wolnego. Współcześnie Racibórz może się pochwalić dwiema olimpijkami, rywalizującymi na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro. Są nimi Monika Brzostek i Justyna Święty.
Mieszkańcy Raciborza oraz przybyli goście nie mogą skarżyć się na ofertę sportową miasta. W mieście znajdują się: RAFAKO Arena – wielofunkcyjną halę widowiskowo-sportową o pojemności 470 widzów z możliwością tymczasowej rozbudowy miejsc na widowni o 1000.

Najbogatszą ofertą sportową może się natomiast pochwalić Ośrodek Sportu i Rekreacji w Raciborzu, dysponujący zarówno krytą pływalnią, krytymi kortami tenisowymi, boiskiem z bieżnią lekkoatletyczną i wielofunkcyjną halą sportową. Szczegółowe informacje o możliwościach tworzonych przez raciborski OSiR można znaleźć na stronie internetowej http://osir-raciborz.pl/
Miejscem wartym uwagi jest również nowoczesnym kompleks rekreacyjno- sportowy Aquapark H2OSTRÓG. Szczegółowe informacje na temat ofert kompleksu na stronie internetowej http://www.aquapark.raciborz.pl/.

Zrewitalizowano nadodrzańskie bulwary. Utworzeno rozległą na 800m kw. plażę miejską ze skarpą wraz z tarasem. Poza tym w zagospodarowanej strefie znalazło się także miejsce dla placu zabaw, boiska do gry w bule, kontenerów oraz urządzeń do street work out parku.

Chcąc umożliwić turystom jak najefektywniejsze zwiedzanie raciborskich atrakcji turystycznych oraz dać możliwość urozmaicenia czasu spędzonego w mieście, przy ulicy Długiej 2 (budynek Raciborskiego Centrum Informacji) otworzona została wypożyczalnia rowerów, w której w sezonie trwającym od 1 kwietnia do 30 października w każdy dzień tygodnia można wypożyczyć jednoślad. Poza sezonem z możliwości wypożyczenia roweru można korzystać od poniedziałku do piątku. Więcej informacji o raciborskiej wypożyczalni rowerów na https://www.raciborz.pl/turystyka_raciborz_zabytki/Wypozyczalnia_rowerow.

 Z pełną ofertą turystyczną można zapoznać się w Punkcie Informacji Turystycznej VISIT RACIBÓRZ, który mieści się w pobliżu placu rynkowego przy ul. Długiej 2. W punkcie można otrzymać materiały informacyjne na temat atrakcji turystycznych Raciborza, powiatu raciborskiego oraz okolic, a także bazy noclegowej i gastronomicznej.

 Zaktualizowano: 2023-07-26

do góry