• Język migowy
  • BIP

Ogólnie o Raciborzu

Racibórz jest miastem i jednocześnie stanowi siedzibę władz powiatu raciborskiego. To dumny ośrodek posiadający od ośmiu stuleci prawa miejskie.

Więcej informacji na temat bogatych dziejów Raciborza można znaleźć na podstronie Dzieje Miasta: www.raciborz.pl/turystyka_raciborz_zabytki/dzieje_miasta

Miasto silnie identyfikuje się ze śląskimi tradycjami, a doskonałe ulokowanie sprawia, że od lat w Raciborzu dynamicznie rozwija się biznes – zarówno w odniesieniu do wzmożonego zainteresowania inwestycjami ze strony średnich i dużych przedsiębiorstw, jak i aktywizacji firm małych, mikro oraz przedsiębiorców funkcjonujących na zasadach jednoosobowej działalności gospodarczej.

Gospodarka powiatu raciborskiego, jako jedna z nielicznych w regionie, ma charakter nie tylko przemysłowy, ale także spożywczy, elektromaszynowy, chemiczny. Na tle regionu miasto Racibórz stanowi duży ośrodek przemysłu ciężkiego.

W zakresie pozyskiwania Inwestorów Urząd Miasta w Raciborzu ściśle współpracuje z Polską Agencją Inwestycji i Handlu S.A. https://www.paih.gov.pl/pl oraz Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną http://www.kssse.pl/

Inwestorzy prowadzący działalność na terenie Gminy Racibórz objęci są kompleksową opieką poinwestycyjną.

Ludność, powierzchnia i podział administracyjny

  • W granicach administracyjnych gminy Racibórz znajduje się obszar 75 km kw., które zamieszkuje licząca około 50 743 osób populacja.

  • Powiat raciborski rozciąga się zaś na terytorium 543,98 km kw., zamieszkałym przez 107 926 osób.                                                                       

W skład powiatu raciborskiego wchodzi z kolei ogólna liczba 8 gmin, w tym: 1 gmina miejska (Racibórz), 2 gminy miejsko-wiejskie (Krzanowice, Kuźnia Raciborska) oraz 5 gmin wiejskich (Kornowac, Krzyżanowice, Nędza, Pietrowice Wielkie, Rudnik).

Położenie geograficzne

Fotografia przedstawiająca teren inwestycyjny przy ul. Rudzkiej Wyróżnikiem Raciborza jest także wyjątkowe położenie geograficzno-krajobrazowe. Miasto jest zlokalizowane w samym sercu Europy, w południowo – zachodniej części Polski, w mniej więcej równej odległości od kluczowych z gospodarczego punktu widzenia ośrodków europejskich takich jak: Warszawa, Praga, Wiedeń (znajdujących się w promieniu średnio 350 km) oraz Berlin i Budapeszt oddalonych o ok. 500km.

Racibórz jest częścią województwa śląskiego. Południowe granice powiatu raciborskiego stanowią jednocześnie granicę polsko-czeską – na terenach administracyjnych powiatu znajduje się przejście graniczne w oddalonej od Raciborza o 7 km miejscowości Pietraszyn.

Racibórz leży w dolinie górnej Odry, przyciągając malowniczością krajobrazu lasów i rezerwatów, przecinanych korytem drugiej najdłuższej rzeki w Polsce. Dzięki dobrze rozwiniętej bazie noclegowo-gastronomicznej stanowi także doskonały punkt wypadowy dla wycieczek po Kotlinie Raciborsko-Oświęcimskiej i jej okolicach.

 

Więcej informacji na temat szerokich możliwości turystycznych oferowanych przez Racibórz można znaleźć na podstronie Turystyka: https://www.raciborz.pl/turystyka_raciborz_zabytki/index

Komunikacja

Mapa przedstawiająca połączenia logistyczne Raciborza

  • Racibórz leży w bliskiej odległości od 3 miast wojewódzkich:
    - Ostrawa (Republika Czeska) – 45 km
    - Katowice – 76 km
    - Opole – 78 km
  • Aby dotrzeć do Krakowa (stolica woj. małopolskiego), trzeba pokonać odległość 145 km, a chcąc osiągnąć Wrocław - zaledwie 15 km więcej.
  • Od stolicy Polski – Warszawy – dzieli Racibórz 372 km.
  • O 39 km bliżej położona jest stolica Austrii – Wiedeń, zaś podróż do Budapesztu wiąże się z przebyciem 526 km.
  • Najbliższe międzynarodowe lotnisko znajduje się w Ostrawie w odległości ok. 69 km od Raciborza, zaś od portu lotniczego Katowice-Pyrzowice Racibórz jest oddalony o 90 km.
  • Autostrada A4 biegnie 40 km od Raciborza. Najbliższy węzeł autostrady A1 znajduje się 37 km od miasta.  
  •  Czeską autostradę D1 można osiągnąć po przebyciu 29 km.    
                                                                                                     
                                                                                                                                                                                                                                                                                            Rys. Mapa połączeń drogowych

 

 

Przez Racibórz przebiega wiele ważnych drogowych szlaków komunikacyjnych, m.in. DK45 w kierunku Opola, DW416 z Krapkowic, DW915 do Ciechowic, DW935 do Pszczyny. W Raciborzu znajduje się węzeł kolejowy z połączeniami pasażerskimi (REGIO) m.in. do Katowic, Wrocławia i Rybnika.

 




Rozwój infrastruktury drogowej

W kontekście prowadzenia i rozwoju działalności gospodarczej kluczowe znaczenie ma infrastruktura drogowa. Dobrze rozwinięta sieć dróg wokół Raciborza ulega dalszym modernizacjom. Dzięki temu czas podróży staje się coraz krótszy, a jej komfort – odczuwalnie większy.

Spośród kluczowych inwestycji w infrastrukturę drogową będących w toku realizacji należy wyróżnić:
    - Budowa Drogi Głównej Południowej - odcinek raciborski
Po oddaniu tej częściowo istniejącej trasy do użytku, możliwa będzie sprawna komunikacja Raciborza z miastami sąsiednimi (np. Rybnik, Jastrzębie-Zdrój). DGP ułatwi także dojazd do autostrady A1.
    - Budowa regionalnej drogi Racibórz - Pszczyna
Droga szybkiego ruchu wytyczająca nowy przebieg Drogi Wojewódzkiej 935, która będzie jednocześnie spełniała funkcję obwodnicy Rybnika i Żor. To z tymi dwoma miastami połączy Racibórz, zaś jej bieg zakończony zostanie w Pszczynie.
    - Budowa wschodniej obwodnicy Miasta Racibórz na odcinku od Regionalnej Drogi Racibórz - Pszczyna do DK 45
Wschodnia obwodnica ma udrożnić system komunikacyjny – szczególnie ościenne dzielnice miasta – od ruchu na popularnej trasie Opole-Chałupki. Dla podróżujących z Raciborza uprzyjemni z kolei trasy w kierunku Miedonii, Obory i Brzezia.

Informacje dotyczące sytuacji makroekonomicznej w Polsce można uzyskać pod adresem: https://www.paih.gov.pl/polska_w_liczbach

 Zaktualizowano: 2023-07-26

do góry