Racibórz jest miastem i jednocześnie stanowi siedzibę władz powiatu raciborskiego. To dumny ośrodek posiadający od ośmiu stuleci prawa miejskie.

Więcej informacji na temat bogatych dziejów Raciborza można znaleźć na podstronie Dzieje Miasta: www.raciborz.pl/turystyka_raciborz_zabytki/dzieje_miasta

Miasto silnie identyfikuje się ze śląskimi tradycjami, a doskonałe ulokowanie sprawia, że od lat w Raciborzu dynamicznie rozwija się biznes – zarówno w odniesieniu do wzmożonego zainteresowania inwestycjami ze strony średnich i dużych przedsiębiorstw, jak i aktywizacji firm małych, mikro oraz przedsiębiorców funkcjonujących na zasadach jednoosobowej działalności gospodarczej.

Gospodarka powiatu raciborskiego, jako jedna z nielicznych w regionie, ma charakter nie tylko przemysłowy, ale także spożywczy, elektromaszynowy, chemiczny. Na tle regionu miasto Racibórz stanowi duży ośrodek przemysłu ciężkiego.

W zakresie pozyskiwania Inwestorów Urząd Miasta w Raciborzu ściśle współpracuje z Polską Agencją Inwestycji i Handlu S.A. https://www.paih.gov.pl/pl oraz Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną http://www.kssse.pl/

Inwestorzy prowadzący działalność na terenie Gminy Racibórz objęci są kompleksową opieką poinwestycyjną.

Ludność, powierzchnia i podział administracyjny

 • W granicach administracyjnych gminy Racibórz znajduje się obszar 75 km kw., które zamieszkuje licząca około 50 885 osób populacja.

 • Powiat raciborski rozciąga się zaś na terytorium 543,98 km kw., zamieszkałym przez 108 918 osób.

   Rys. Mapka przedstawiająca dzielnice Miasta Racibórz

                                                                                Rys. Mapa przedstawiająca dzielnice Miasta Racibórz

Miasto Racibórz podzielone jest na 12 dzielnic, w skład których wchodzą: Centrum, Nowe Zagrody, Ocice, Stara Wieś, Miedonia, Ostróg, Markowice, Płonia, Brzezie, Sudół, Studzienna oraz Obora.

W skład powiatu raciborskiego wchodzi z kolei ogólna liczba 8 gmin, w tym: 1 gmina miejska (Racibórz), 2 gminy miejsko-wiejskie (Krzanowice, Kuźnia Raciborska) oraz 5 gmin wiejskich (Kornowac, Krzyżanowice, Nędza, Pietrowice Wielkie, Rudnik).

 

Położenie geograficzne

Fot. Teren inwestycyjny przy ul. Rudzkiej
 Fot. Teren inwestycyjny przy ul. Rudzkiej

Wyróżnikiem Raciborza jest także wyjątkowe położenie geograficzno-krajobrazowe. Miasto jest zlokalizowane w samym sercu Europy, w południowo – zachodniej części Polski, w mniej więcej równej odległości od kluczowych z gospodarczego punktu widzenia ośrodków europejskich takich jak: Warszawa, Praga, Wiedeń (znajdujących się w promieniu średnio 350 km) oraz Berlin i Budapeszt oddalonych o ok. 500km.
Racibórz jest częścią województwa śląskiego. Południowe granice powiatu raciborskiego stanowią jednocześnie granicę polsko-czeską – na terenach administracyjnych powiatu znajduje się przejście graniczne w oddalonej od Raciborza o 7 km miejscowości Pietraszyn.

Racibórz leży w dolinie górnej Odry, przyciągając malowniczością krajobrazu lasów i rezerwatów, przecinanych korytem drugiej najdłuższej rzeki w Polsce. Dzięki dobrze rozwiniętej bazie noclegowo-gastronomicznej stanowi także doskonały punkt wypadowy dla wycieczek po Kotlinie Raciborsko-Oświęcimskiej i jej okolicach.

Więcej informacji na temat szerokich możliwości turystycznych oferowanych przez Racibórz można znaleźć na podstronie Turystyka:
https://www.raciborz.pl/turystyka_raciborz_zabytki/index

Komunikacja

Rys. Mapa połączeń komunikacyjnych z portu lotniczego Katowice - PyrzowiceRys. Mapa połączeń komunikacyjnych z portu lotniczego Katowice - Pyrzowice

 • Racibórz leży w bliskiej odległości od 3 miast wojewódzkich:
  - Ostrawa (Republika Czeska) – 45 km
  - Katowice – 76 km
  - Opole – 78 km
 • Aby dotrzeć do Krakowa (stolica woj. małopolskiego), trzeba pokonać odległość 145 km, a chcąc osiągnąć Wrocław - zaledwie 15 km więcej.
 • Od stolicy Polski – Warszawy – dzieli Racibórz 372 km.
 • O 39 km bliżej położona jest stolica Austrii – Wiedeń, zaś podróż do Budapesztu wiąże się z przebyciem 526 km.
 • Najbliższe międzynarodowe lotnisko znajduje się w Ostrawie w odległości ok. 69 km od Raciborza, zaś od portu lotniczego Katowice-Pyrzowice Racibórz jest oddalony o 90 km.
 • Autostrada A4 biegnie 40 km od Raciborza. Najbliższy węzeł autostrady A1 znajduje się 37 km od miasta.  
 •  Czeską autostradę D1 można osiągnąć po przebyciu 29 km.    
                                                                                                   
                         Rys. Mapa połączeń drogowych                                                                                                                                                                                                                                                                        

Przez Racibórz przebiega wiele ważnych drogowych szlaków komunikacyjnych, m.in. DK45 w kierunku Opola, DW416 z Krapkowic, DW915 do Ciechowic, DW935 do Pszczyny. W Raciborzu znajduje się węzeł kolejowy z połączeniami pasażerskimi (REGIO) m.in. do Katowic, Wrocławia i Rybnika.

 Rys. Mapa połączeń drogowych

Rozwój infrastruktury drogowej

W kontekście prowadzenia i rozwoju działalności drogowej kluczowe znaczenie ma infrastruktura drogowa. Dobrze rozwinięta sieć dróg wokół Raciborza ulega dalszym modernizacjom. Dzięki temu czas podróży staje się coraz krótszy, a jej komfort – odczuwalnie większy.

Spośród kluczowych inwestycji w infrastrukturę drogową będących w toku realizacji należy wyróżnić:
    - Budowa Drogi Głównej Południowej - odcinek raciborski
Po oddaniu tej częściowo istniejącej trasy do użytku, możliwa będzie sprawna komunikacja Raciborza z miastami sąsiednimi (np. Rybnik, Jastrzębie-Zdrój). DGP ułatwi także dojazd do autostrady A1.
    - Budowa regionalnej drogi Racibórz - Pszczyna
Droga szybkiego ruchu wytyczająca nowy przebieg Drogi Wojewódzkiej 935, która będzie jednocześnie spełniała funkcję obwodnicy Rybnika i Żor. To z tymi dwoma miastami połączy Racibórz, zaś jej bieg zakończony zostanie w Pszczynie.
    - Budowa wschodniej obwodnicy Miasta Racibórz na odcinku od Regionalnej Drogi Racibórz - Pszczyna do DK 45
Wschodnia obwodnica ma udrożnić system komunikacyjny – szczególnie ościenne dzielnice miasta – od ruchu na popularnej trasie Opole-Chałupki. Dla podróżujących z Raciborza uprzyjemni z kolei trasy w kierunku Miedonii, Obory i Brzezia.

Informacje dotyczące sytuacji makroekonomicznej w Polsce można uzyskać pod adresem: https://www.paih.gov.pl/polska_w_liczbach

 Zaktualizowano: 2020-01-13

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H