Strona główna Kultura i sport Kalendarium imprez

Wydarzenia w dniu: 14 maj 2019

Spotkanie autorskie z Elizą Piotrowską

Miejsce:
Filia nr 5 Płonia, ul. Sudecka 2; EUREKA, ul.Kasprowicza 12
Godzina:
09:00
Data:
2019-05-14 do 2019-05-14

Ciocię Jadzię i Tupcia Chrupcia znają i lubią chyba wszystkie dzieci w Polsce! Dlatego nie lada atrakcją okazało się spotkanie z pisarką Elizą Piotrowską, która przyjechała do raciborskiej biblioteki na spotkanie z przedszkolakami wprost ze słonecznej Brazylii.

Mieszkająca na co dzień nad brzegiem oceanu w Brazylii, autorka kilkunastu książek dla dzieci, jest również tłumaczką języka włoskiego i krytyczką sztuki. Pisze do dziecięcych czasopism, takich jak Miś czy Świerszczyk. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. Dzieci znają ją przede wszystkim jako autorkę popularnych serii książek „Ciocia Jadzia” i „Tupcio Chrupcio”.

Eliza Piotrowska przywiozła z Brazylii mnóstwo słońca, radości i miłości do książek! Pisarka zaprezentowała dzieciom stworzoną przez siebie, przepełnioną humorem serię książek o zwariowanej cioci Jadzi i jej małej bratanicy. Bohaterowie opowiadań Elizy Piotrowskiej natychmiast zdobyli sympatię wszystkich uczestników – zarówno dzieci z Przedszkola nr 10 oraz Przedszkola nr 2 jak i ich opiekunów – którzy zafascynowani, raz po raz wybuchali śmiechem. Pisarka opowiedziała także o początkach swojej przygody z pisarstwem, zwyczajach i tradycjach Włoch, w którym mieszkała ponad dziesięć lat a także chętnie odpowiadała na niejednokrotnie trudne pytania dzieci.

Książki Elizy Piotrowskiej można wypożyczyć w EURECE i filiach raciborskiej biblioteki.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Od przedszkola do książkowego mola” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Galeria - Spotkanie autorskie z Elizą Piotrowską 14.05.2019
Pliki do pobrania

XI Mini Festiwal Przedszkolaków

Miejsce:
RCK Raciborski Dom Kultury (ul. Chopina 21)
Godzina:
09:30
Data:
2019-05-14 do 2019-05-15
Raciborskie Centrum Kultury wraz z Przedszkolem Nr 11 od 2009 roku jest organizatorem Mini Festiwalu Przedszkolaków, który kierowany jest do dzieci raciborskich przedszkoli.

Celem Festiwalu jest
- prezentacja i popularyzacja piosenek i tańców wśród dzieci oraz prezentacja dorobku artystycznego przedszkolaków;
- rozwijanie wrodzonych zainteresowań i zdolności muzycznych dzieci;
- inspirowanie do poszukiwania nowych form zainteresowań artystycznych.
Festiwal odbędzie się 14 maja o godz. 9.30, a Gala Festiwalu – 15 maja o godz. 16.00 w RCK RDK przy ul. Chopina 21.

Zgłoszenia prosimy kierować na adres organizatora do 6 maja 2019r.
Przedszkole nr 11, ul. Jana 20, 47-400 Racibórz

Klub Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu

Miejsce:
Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12
Godzina:
17:00
Data:
2019-05-14 do 2019-05-14

To tutaj spotykają się historia i teraźniejszość, ogromna bieda i bogactwo. I tylko na tej ziemi tak wspaniale splatają się ze sobą kultura wschodnia i chrześcijaństwo. O Armenii – kolebce ludzkości, kraju ogromnych kontrastów opowiadała w bibliotece na Ostrogu rodowita Ormianka Artsvik Nersesyan, mieszkająca wraz z rodziną od 7 lat w Raciborzu.

Na początku Artsvik Nersesyan pokazała uroki stolicy Armenii – Erywania, w którym mieszka niemal połowa mieszkańców kraju. Szczególne wrażenie na publiczności zrobił budynekInstytutu Matenadaran,w którym Ormianie, zabezpieczając spuściznę swojego narodu, ukryli 17 tysięcy manuskryptów, ksiąg i starodruków. Armenia jest kolebką ludzkości a pierwsza wzmianka o niej ma 4000 lat. Jest to też pierwsze chrześcijańskie państwo. Pani Artsvik opowiadała także o tym co jedzą Ormianie, podkreślając że tak słodkich moreli nie można spotkać w żadnym innym kraju na świecie. Przyznała, że cała jej rodzina została bardzo ciepło przyjęta w Polsce – na spotkaniu była obecna m.in. starsza córka Irina, która stwierdziła, że nie chciałaby wrócić na stałe do Armenii. Na koniec pani Nersesyan pokazywała pamiątki z Armenii, w tym oryginalne książki i pięknie wyszywane torby.

Kolejne spotkanie Klubu Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu – trening według czterech pór roku z nauczycielem Tai Chi Bogdanem Barabaszem - odbędzie się 4 czerwca o godz. 16.15. Organizatorzy proszą o odpowiednie, sportowe ubranie.

 

 

Galeria - KPB spotkanie z Artsvik Nersesyan pt. „Armenia – kolebka ludzkości”.
Pliki do pobrania

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H