Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Prezydenci spotkali się z raciborskimi historykami

Prezydenci spotkali się z raciborskimi historykami

2021-11-11
 

 W środę 9 listopada prezydent Dariusz Polowy i wiceprezydent Dawid Wacławczyk spotkali się z raciborskimi historykami i pasjonatami historii. Przyczynkiem do jego organizacji stała się chęć wręczenia gościom atlasu historycznego, który w ostatnim czasie wydany został siłami Wydziału Promocji, Kultury, Turystyki i Sportu UM Racibórz oraz kalendarza zawierającego reprodukcje kartek pocztowych z kolekcji śp. Alfreda Otlika, które wydało raciborskie muzeum.

 

- Pragnę wręczyć Państwu pozycję, której wartość merytoryczną są w stanie ocenić wyłącznie Państwo, albowiem zakupiliśmy nie książkę promocyjną, a pozycję naukową. Jej wartość dostrzeże tylko historyk lub profesjonalny pasjonat historii. Liczę na państwa obiektywne oceny tego wydawnictwa, którego ważnym elementem są mapy z różnych okresów historii Raciborza zebrane w jednym miejscu – powiedział na początku spotkania Dawid Wacławczyk.

 

Dyrektor Romuald Turkiewicz zaprosił wszystkich na wieczór promujący wspomniane wydawnictwo, który odbędzie się 9 grudnia w murach raciborskiego muzeum. Wykład wygłosi redaktor wydania, profesor Antoni Barciak.

 

- Chciałbym też, by mieli Państwo świadomość, iż kwestie historii, turystyki i kultury są mi jako wciąż aktywnemu przewodnikowi bardzo bliskie. Nasz urząd jest otwarty na nowe inicjatywy w tym zakresie. Chciałbym też zaprosić Państwa do aktywnego kontaktu z naszym muzeum, które pod nowym kierownictwem staje się instytucją otwartą na współpracę z organizacjami pozarządowymi i regionalistami, jednostką wrażliwą na tematy lokalne. Pierwsze efekty, czyli zapowiedź seminarium poświęconemu prałatowi Stefanowi Pieczce oraz wykładów o tematyce sepulkralnej, czerpiącej z ostatnich wykopalisk na Starej Wsi – są już widoczne. Chętnie widzielibyśmy w muzeum także wykłady TMZR oraz wydarzenia, które Państwo chcieliby współtworzyć – kontynuował wiceprezydent Wacławczyk.

 

Tematykę spotkania zdominowały pomysły na współpracę pomiędzy samorządem, muzeum a środowiskiem historyków i badaczy dziejów Raciborza, wymiana doświadczeń pomiędzy muzeami: raciborskim i chorzowskim (gdzie dyrektorem jest raciborzanin dr Janusz Mokrosz) oraz omówienie międzynarodowego projektu „Urban Spaces / Przestrzenie Miejskie”, w którym uczestniczy Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej i Stowarzyszenie Odra 1945, a którego przyszłoroczna edycja będzie mieć miejsce w Raciborzu.

 

Doktor Janusz Mokrosz zapewnił o otwartości na współpracę z Raciborzem ze strony Wydziału Kultury Urzędu Miasta w Chorzowie, jak i kierowanego przez siebie Muzeum w Chorzowie. Zaprosił także zebranych na zwiedzenie Muzeum Hutnictwa, które w najbliższym czasie zostanie otwarte w Chorzowie. Podzielił się także doświadczeniami z tworzenia „wirtualnego muzeum” które powstaje w kierowanej przez niego jednostce, a finansowane jest z chorzowskiego budżetu obywatelskiego.

 

Spotkanie zakończyło się wnioskiem, iż przy raciborskim muzeum powinno w przyszłości powstać cyfrowe archiwum materiałów historycznych (artykułów, zdjęć, grafik, map etc) poświęconemu naszemu miastu.

 

do góry