Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Zimowa wizyta węgierskiej delegacji w Raciborzu

Zimowa wizyta węgierskiej delegacji w Raciborzu

2023-12-12

W dniach 7-10 grudnia po raz kolejny w tym roku w Raciborzu gościła delegacja z węgierskiej dzielnicy Zugló. Wizyta jest wynikiem wieloletniej i owocnej partnerskiej współpracy samorządów. Tym razem Racibórz odwiedzili węgierscy pedagodzy — pracownicy przedszkoli i żłobków, radni miasta oraz przedstawiciele służb mundurowych.

W piątek w urzędzie miasta, w obecności prezydentów Dariusza Polowego oraz Dawida Wacławczyka, odbyło się pierwsze robocze spotkanie polskich i węgierskich służb mundurowych. Jego celem było zaznajomienie się z podziałem kompetencji, zasadami funkcjonowania oraz współpracy służb. Przedstawiciele Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Policji oraz Straży Miejskiej podzieli się doświadczeniami, oraz omówili typowe zadania, którym stawiają czoło każdego dnia. Przedstawione zostały także sytuacje kryzysowe, z jakim przyszło się na przestrzeni lat mierzyć służbom na terenie miasta i w powiecie raciborskim. Po spotkaniu węgierska delegacja zwiedziła siedzibę Straży Miejskiej oraz Państwowej Straży Pożarnej.

W tym samym czasie pedagodzy zapoznali się z obiektami i działalnością miejskich placówek oświatowych — przedszkola w Markowicach oraz żłobka na Ostrogu. To kontynuacja wieloletniej wymiany edukacyjnych doświadczeń oraz dobrych praktyk. W trakcie pobytu goście zwiedzili także Muzeum w Raciborzu, odwiedzili Raciborski Jarmark Bożonarodzeniowy oraz udali się na wycieczkę do Wrocławia.

Przypomnijmy. Ten rok obfituje w polsko-węgierskie wymiany. W maju i we wrześniu partnerskie samorządy wspólnie realizowały Projekt Sport4U, dofinansowany ze środków Komisji Europejskiej CERV, w którym łącznie uczestniczyło blisko 200 przedstawicieli Raciborza i Zugló. Ponadto grupa 40 pedagogów z Raciborza odwiedziła zaprzyjaźnione placówki oświatowe w Budapeszcie. Oficjalna współpraca trwa od 2008 roku, a jej korzenie sięgają 1997 roku.

7 zdjęć

Delegacja węgierska w Raciborzu

do góry