• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Dla Mieszkańców/Stare miasto/Konkurs na zagospodarowanie Rynku/Poznaliśmy wyniki konkursu na zagospodarowanie rynku w (..)

Wrocławskie biura Tecla i pracownia Anny Otlik zwyciężyły w międzynarodowym konkursie na nowe zagospodarowanie rynku w Raciborzu. Architekci zaproponowali liczne nasadzenia, w tym kilkadziesiąt drzew, a zarys dawnych parceli i zabudowań sąsiadujących z rynkiem podkreślili w formie zieleńców o bujnej roślinności.

Poznaliśmy wyniki konkursu na zagospodarowanie rynku w Raciborzu. Będzie mniej betonu!

2023-05-02

Zagadnienia związane z przystosowaniem polskich miast do zmian klimatu stają się coraz bardziej aktualne w polskich miastach. Raciborski rynek, którego obecny kształt jest wynikiem remontu w latach 90, wymaga gruntownego remontu nie tylko ze względu na panującą tam tzw. „betonozę”, ale również ze względu na niefunkcjonalną infrastrukturę (utrudniającą m.in. prowadzenie ogródków gastronomicznych przedsiębiorcom). Ta najważniejsza w mieście przestrzeń historyczna stała się tematem międzynarodowego konkursu architektonicznego przeprowadzonego przez katowicki oddział SARP we współpracy z Urzędem Miasta Racibórz. 

 

W dniach 24-25.06.2023 r. odbyły się obrady Sądu Konkursowego w skład którego weszli architekci Piotr Średniawa (przewodniczący jury), Rafał Paszenda, Zbigniew Sąsiadek, Wojciech GwizdakEwa Klimaszewska, architektka miejska w Raciborzu i Joanna Sokołowska-Moskwiak, dyrektorka Instytutu Architektury Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu, a także Dawid Wacławczyk, zastępca prezydenta Raciborza, Maria Olejarnik, miejska konserwator zabytków oraz Łukasz Konarzewski, Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków. 

 

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród biur projektowych. Do finałowej części zakwalifikowano 20 prac konkursowych spośród których wybrano I, II i III miejsce.

 

Pierwsze miejsce, 50 tys. zł  i prawo do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki zajęło biuro Tecla i Pracownia Projektowa Anna Otlik (zespół w składzie: Bartłomiej Święs, Anna Otlik, Dagmara Żelazny).
Zgodnie z wytycznymi, architekci zaproponowali przywrócenie charakterystycznego owalu w centralnej części rynku. Nawiązali też do historycznej rorkastli poprzez zaznaczenie przebiegu trasy dawnego wodociągu specjalnie dobraną nawierzchnią oraz wyprofilowaniem posadzki, kierującym wodę w stronę drzew i zieleńców. Za pomocą różnych rodzajów nawierzchni i zieleni podzieli też całą przestrzeń na strefy.

Drugą nagrodę i 30 tys. zł otrzymało krakowskie biuro Pigalopus (zespół w składzie: Karolina Chodur, Malwina Borowiec).

Jeszcze raz gratulujemy zwycięzcom, poniżej przedstawiamy wizualizacje zwycięskiego projektu.

plansza

plansza

 

plansza

plansza

 

 

do góry