• Język migowy
  • BIP
Strona główna/Dla Mieszkańców/Inwestycje drogowe/Oficjalne zakończenie przebudowy ulic: Łąkowej i (..)

Oficjalne zakończenie przebudowy ulic: Łąkowej i Kościuszki

2019-10-30
Przebudowa ul. Łąkowej/ Kościuszki oficjalnie zakończona
Przebudowa ul. Łąkowej/ Kościuszki oficjalnie zakończona

Dzisiaj, symbolicznie prezydent i starosta spotkali się na skrzyżowaniu Łąkowej i Kościuszki, by podziękować sobie za współpracę przy realizacji przebudowy odcinka drogi powiatowej nr 3548S od rejonu skrzyżowania ul. Łąkowej z ul. Gwiaździstą do skrzyżowania ulicy Tadeusza Kościuszki z ul. Wandy. Procedury odbioru inwestycji zakończyły się 24 października. Inwestorem jest Powiat Raciborski, wykonawcą P.H.U. „DOMAX” z Boronowa. Wartość zadania opiewała na 6 486 223,92 złotych.

Miasto zawarło z Powiatem umowę w sprawie pomocy finansowej na wykonanie tego zadania. W tegorocznym budżecie na ten cel zabezpieczono 1 986 000 złotych.

- To w ostatnim czasie jedne z najlepiej wydanych pięniędzy gminnych. Ta formuła polegająca na tym, że miasto wspiera powiat w zakresie realizacji inwestycji drogowych się sprawdziła. Cieszymy się z tego co już zostało zrobione. Niezależnie od tego, już teraz rozmawiamy z Panem Starostą o remoncie kolejnych odcinków, tak aby cała ul. Kościuszki i dalej ul. Kolejowa odpowiadały standardom XXI wieku. - przyznaje Dariusz Polowy, prezydent miasta Racibórz

Starosta raciborski Grzegorz Swoboda ocenił współpracę przy tym zadaniu z miastem jako wzorową.

- Możemy cieszyć się nowo wyremontowanym odcinkiem ul. Łąkowej i Kościuszki, i formalnie przekazać ją mieszkańcom. Mam nadzieję, że będzie długo służyła. Wszystkie te uwagi, które zgłaszali zarówno mieszkańcy jak i radni zostały uwzględnione. Myślę, że inwestycja znacząco wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na tym odcinku drogi. - mówił dziś Grzegorz Swoboda, starosta powiatu raciborskiego

Inwestycja obejmowała przebudowę jezdni wraz z wykonaniem dodatkowego pasa ruchu - prawoskrętu z ul. Tadeusza Kościuszki na ul. Łąkową. Wykonana została nowa konstrukcja drogi oraz nowy pakiet warstw bitumicznych, przebudowane zostały chodniki i istniejąca ścieżka rowerowa. Wykonano nowy odcinek ścieżki rowerowej od ul. Josepha Von Eichendorffa do ul. Wandy i nowe zatoki autobusowe wraz z peronami. 

Równolegle prowadzone były trzy zadania, które z powodzeniem udało się razem spiąć:  Największa to oczywiście przebudowa ul. Łąkowej/Kościuszki. Równolegle wykonywana była przez Miasto Racibórz poprawa oświetlenia ulicznego, a Zakład Wodociągów i Kanalizacji budował nową sieć wodociągową na tym odcinku.

Droga jest kompletna, my widzimy asfalty, ścieżki rowerowe, chodniki, natomiast pod tym wszystkim jest jeszcze cała infrastruktura. To było trudne zadanie, ale wszystkie strony ze sobą współpracowały, a problemy - które rzecz jasna - pojawiały się w trakcie realizacji inwestycji były na bieżąco rozwiązywane. - wyjaśnia Roman Peikert, kierownik Referatu Inwestycji i Remontów Starostwa Powiatowego w Raciborzu.

Zadanie było realizowane w ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 – 2019.

 Kierowcy od blisko miesiąca mogą już bez przeszkód korzystać z nowej drogi. Zwracamy uwagę na nowe oznakowanie i zmianę pierwszeństwa przejazdu.

 Jadący od strony Rafako w kierunku pl. Konstytucji 3 Maja mają teraz pierwszeństwo. Dotąd musieli ustępować pojazdom jadącym Łąkową i skręcającym w Kościuszki. Ci kierowcy powinni mieć na uwadze, by nie jechać tędy na pamięć. 

do góry