Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Dla Mieszkańców/Ochrona zabytków/Konkurs na zagospodarowanie Rynku/Historyczne miasto a zmiany klimatu na przykładzie (..)

Wrocławskie biura Tecla i pracownia Anny Otlik zwyciężyły w międzynarodowym konkursie na nowe zagospodarowanie rynku w Raciborzu. Architekci zaproponowali liczne nasadzenia, w tym kilkadziesiąt drzew, a zarys dawnych parceli i zabudowań sąsiadujących z rynkiem podkreślili w formie zieleńców o bujnej roślinności.

Historyczne miasto a zmiany klimatu na przykładzie Raciborza

2023-10-02

Jak odpowiednio chronić zieleń zabytkową i jak nią zarządzać? Skąd pozyskiwać środki na pielęgnację takiej zieleni? To tylko część zagadnień poruszonych podczas ubiegłotygodniowego webinaru. Na spotkaniu online obecne były Maria Olejarnik (miejska konserwator zabytków) i Ewa Klimaszewska (miejska architekt).

Urzędniczki podzieliły się doświadczeniem, spostrzeżeniami i planami związanymi z organizacją zieleni na terenach historycznego miasta Racibórz. Skupiły się przede wszystkim na temacie nowej koncepcji zagospodarowania Rynku, która przewiduje nasadzenie drzew według historycznej kompozycji, a także na pomyśle na wytyczenie ścieżki edukacyjno-rekreacyjnej wzdłuż średniowiecznych fortyfikacji miejskich. W webinarze udział wzięli również praktycy i specjaliści z UNEP/GRID-Warszawa, Narodowy Instytut Dziedzictwa i Muzeum Łazienki Królewskie.

Celem spotkania było przedstawienie najlepszych praktyk z zakresu ochrony i pielęgnacji zieleni na terenach zabytkowych oraz zieleni objętej ochroną konserwatorską.

Webinar został zorganizowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w ramach programu Koniec z betonem.

 

 

Kategoria: Powiązane pliki [1]
Format Data publikacji / aktualizacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Aktualności
pdf 2023-10-02 Prezentacja.pdf
ilość pobrań: 22
Prezentacja.pdf 3.09MB zobacz

do góry