Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

Wrocławskie biura Tecla i pracownia Anny Otlik zwyciężyły w międzynarodowym konkursie na nowe zagospodarowanie rynku w Raciborzu. Architekci zaproponowali liczne nasadzenia, w tym kilkadziesiąt drzew, a zarys dawnych parceli i zabudowań sąsiadujących z rynkiem podkreślili w formie zieleńców o bujnej roślinności.

KONKURS NA ZAGOSPODAROWANIE RYNKU W RACIBORZU

2023-02-14

Miasto Racibórz już wkrótce zyska przestrzeń, która może stać się wzorem dla wielu innych polskich i europejskich miast. Katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich, we współpracy z Urzędem Miasta Racibórz ogłosił właśnie konkurs na koncepcję zagospodarowania Rynku w leżącej nad Odrą historycznej stolicy Śląska.

Konkurs wpisuje się we współczesne trendy dotyczące odbetonowywania i zazieleniania miast. Należy jednak pamiętać, że Rynek Starego Miasta wymaga szczególnej troski, tak aby podczas planowanej przebudowy nie utracił swojego historycznego, zabytkowego charakteru. Architekci biorący udział w konkursie staną zatem przed nie lada wyzwaniem, aby podkreślić atrakcyjność tego miejsca, przy jednoczesnym uwzględnieniu uwarunkowań ekonomicznych i ekologicznych, z którymi mierzą się współczesne inwestycje publiczne.

W konkursie mogą uczestniczyć zespoły projektowe z Polski i ze świata. Zgłoszone przez nich projekty powinny uwzględniać takie elementy jak nowe nawierzchnie, ławki, latarnie, kosze na śmieci czy ogródki gastronomiczne. Od uczestników wymaga się również zaprojektowania nasadzeń drzew na owalnej linii wokół kolumny maryjnej na Rynku, co będzie stanowić nawiązanie do historycznego układu Rynku, który dziś możemy oglądać jedynie na starych fotografiach.

Interesującą wytyczną dla startujących w konkursie architektów jest zaprojektowanie na Rynku zdroju wodnego na wzór historycznej rorkastli. Był to murowany pojemnik z rurami, z którego przed II Wojną Światową można było czerpać wodę doprowadzaną do miasta z lasu Obora. Mówi się, że pierwsza rorkastla została zabudowana na raciborskim rynku już w średniowieczu, stanowiąc ważne miejsce dla lokalnej społeczności. Dzięki konkursowi może ona wrócić na swoje dawne miejsce, jednak w zupełnie nowej i współczesnej formie.

Konkurs już teraz wzbudza wiele emocji wśród mieszkańców i architektów. To doskonała okazja dla zespołów projektowych do wykazania się swoimi umiejętnościami, a także szansa na stworzenie nowego serca miasta, które będzie odpowiadać najbardziej współczesnym trendom w architekturze.

Zwycięski projekt zostanie wybrany na przełomie maja i czerwca przez 10-osobowe jury, w którym zasiądą architekci, przedstawiciele Miasta Racibórz, a także Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Początek realizacji planowany jest na połowę 2024 roku. Miejmy nadzieję, że w wyniku Konkursu powstanie przyjazna, dostępna i żywa przestrzeń publiczna, służąca mieszkańcom miasta oraz turystom.

Informacje o konkursie, w tym szczegółowe instrukcje dotyczące zgłoszeń można znaleźć na stronie organizatora:

http://www.sarp.katowice.pl/Konkurs__997.html

do góry