Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Święto Dyni w Raciborzu – Przeżyjmy to jeszcze raz!

Święto Dyni w Raciborzu – Przeżyjmy to jeszcze raz!

2023-09-27

Święto Dyni w Raciborzu to wyjątkowe wydarzenie, które już za nami, ale wspomnienia z tego kolorowego dnia wciąż są bardzo świeże. To był dzień pełen radości, śmiechu, kreatywności i wspólnej zabawy. Wydarzenie przyciągnęło zarówno młodszych, jak i starszych mieszkańców miasta, oferując im mnóstwo atrakcji i rozrywki. 

Rozpoczęcie tego magicznego dnia należało do przedszkolaków z Przedszkola Montessori "Świat Malucha" oraz klasy 3 b ze Szkoły Podstawowej nr 4, którzy przygotowali wzruszające przedstawienia. Następnie na scenę wkroczyły dzieci z Przedszkola nr 24, Przedszkola nr 23 i ze Szkoły Podstawowej nr 15. Występy dzieci zawsze cieszą się ogromną popularnością.

Oprócz wystąpień artystycznych, w Ogrodzie Jordanowskim odbywały się różnorodne warsztaty i aktywności dla uczestników.
Biblioteka przygotowała stoisko, na którym można było wykazać się umiejętnościami plastycznymi, tworząc harmonijkowe dynie z papieru, malując jesienny pejzaż na papierowej taśmie lub ozdabiając dynie, które zdobiły przestrzeń wokół. To było doskonałe miejsce do wyrażania kreatywności.
Razem z Raciborskim Centrum Recyklingu i Wydziałem Ochrony Środowiska UM odbyły się warsztaty sadzenia ziół i warzyw, co było doskonałą okazją do nauki i dbania o środowisko naturalne.
Dla miłośników rękodzieła, Dzienny Dom Pomocy Społecznej przygotował warsztaty z tworzenia kwiatów z papieru, które można było także wykorzystać do ozdabiania jesiennych ciasteczek. Warsztaty Terapii Zajęciowej z kolei zaprezentowały przepiękne wyroby utrzymane w klimacie jesienno-dyniowym. To było nie tylko twórcze, ale także terapeutyczne zajęcie.

Arboretum Bramy Morawskiej pozwoliło uczestnikom stworzyć arcydzieła z naturalnych surowców, co jeszcze bardziej podkreśliło piękno jesieni i dyniowego święta. Oprócz aktywności artystycznych, były także lekcje języka migowego przeprowadzone przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Słabosłyszących i Niesłyszących oraz ciekawe doświadczenia związane z nauką, które można było przeprowadzić razem z SOWĄ.

Dla miłośników zwierząt odbyły się zajęcia dotyczące pierwszej pomocy dla psów i kotów, prowadzone przez TEB Edukacja. Stowarzyszenie Przyjaciół Raciborskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt zaprezentowało psiaki do adopcji, dając szansę bezdomnym zwierzętom na znalezienie nowego domu.

Stowarzyszenie SPEKTRUM zadbało o to, aby dzieci miały kolorowe buzie i mogły cieszyć się świeżym popcornem, pozując do kolorowych fotoramek.

Impreza była również doskonałą okazją do aktywności fizycznej. Można było skakać w workach z OSIRem, przeciągać linę z MEGAMoc, a dzieciaki mogły tworzyć kije deszczowe razem z LASem - Leśną Akademią Smyka. Majsterkowicze mieli okazję tworzyć drewniane dynie na warsztatach prowadzonych przez MDK.

Dla tych, którzy potrzebowali momentu wyciszenia, Szkoła Tai Chi TAO prowadziła zajęcia zarówno dla początkujących, jak i praktykujących, przy relaksujących dźwiękach.
Młodzi fotografowie z TEB Edukacja próbowali swoich sił w robieniu zdjęć zarówno na ściance, jak i w kolorowych fotoramkach, tworząc wspaniałe pamiątki z tego wyjątkowego dnia.

Niezwykłą atrakcją były dwie owce, maskotki Raciborskiego Centrum Recyklingu, które spokojnie pasły się na łące kwietnej, dostarczając radości młodym miłośnikom przyrody i wprowadzając niepowtarzalny urok tego miejsca.
Gdy nadchodziła pora obiadowa, uczniowie kucharze SOSWNiS częstowali aromatyczną zupą dyniową, idealnie wpisującą się w klimat święta. Wodociągi Raciborskie zadbały, aby wody Raciborzanki nikomu nie zabrakło.

Na scenie odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia nagród laureatom konkursu "Z pamiętnika małego ogrodnika" oraz konkursu "ZIELONO MI". To były chwile pełne dumy i radości, podczas których doceniano zaangażowanie i wkład w pielęgnowanie zieleni i środowiska.

W przerwie między konkursami wystąpili wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury oraz zespół "Mała Strzecha", dostarczając publiczności wspaniałej rozrywki muzycznej.

Całe wydarzenie prowadziła dziennikarka Monika Sokołowska. 

Święto Dyni w Raciborzu to nie tylko okazja do zabawy, ale także do nauki, aktywności i wspólnego spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi. To wyjątkowe święto, które integruje mieszkańców miasta i promuje ekologię oraz twórczość. Wszystkie te piękne chwile i wspomnienia pozostaną w sercach uczestników na długo, przypominając o niezapomnianym Święcie Dyni w Raciborzu.

Wydarzenie uwiecznił na zdjęciach Mateusz Wiecha.

 

do góry