Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Aktualności/Wiadomości Urzędu Miasta/Święto Niepodległości w Raciborzu

Święto Niepodległości w Raciborzu

2023-11-13

W minioną sobotę 11 listopada odbyły się doroczne miejskie Obchody Dnia Niepodległości. Część oficjalna z Mszą Świętą w kościele WNMP zakończyła się przemarszem wzdłuż zachodniej pierzei rynku i złożeniem kwiatów pod pomnikiem Generała Dywizji Wojska Polskiego Arcybiskupa Józefa Gawliny. Przemówienie z tej okazji wygłosił Prezydent Miasta Racibórz Dariusz Polowy.

Stoimy przed wielkimi wyzwaniami historii. One odzywają się coraz wyraźniej. Niektóre już nas dotknęły. Zdaliśmy egzamin. Cieszmy się naszym świętem, naszą wspólnotą, naszą Polską - powiedział Dariusz Polowy.

Kwiaty po pomnikiem złożyli przedstawiciele rządu i samorządu, Służb Mundurowych, Radni Miasta Racibórz, reprezentanci szkół, stowarzyszeń oraz jednostek miejskich.

Tradycyjnie tego dnia od godziny 10 trwał turniej brydżowy oraz strzelecki o puchar Prezydenta Miasta Racibórz. Po południu na rynku odbył się Piknik Niepodległa pełen atrakcji dla dzieci i dorosłych. Podczas pikniku można było przymierzyć uzbrojenie oraz umundurowanie z 1918 roku, dzieci miały okazję wziąć udział w warsztatach artystycznych, pomalować twarze w barwy narodowe czy przejechać bryczką przez raciborską starówkę.
Od godziny 17:00 przy ognisku na rynku rozbrzmiewały piosenki patriotyczne i harcerskie. Wśród atrakcji nie zabrakło również wojskowej grochówki.

do góry