Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

Hierarchia sposobów postępowania z odpadami

Zapobiegaj

Pierwszym i najważniejszym zadaniem w postępowaniu z odpadami jest zapobieganie ich powstawaniu.

Użyj ponownie

Unikaj jednorazówek - używaj produktów wielokrotnie!

Warto wybierać produkty trwalsze i bardziej wydajne - umożliwia to ponowne użycie lub wydłużenie okresu dalszego ich używania. Czasem dalsze użytkowanie produktu będzie od nas wymagać wykonania działań. Bywa, że trzeba zdecydować się na naprawę, ale nie zawsze. Często wystarczy produkt sprawdzić lub tylko wyczyścić i zamiast stać się kolejnym odpadem może nam dalej służyć.

Pamiętaj - nie zawsze nowe jest lepszym rozwiązaniem dla Twoich potrzeb!

Odzyskaj

W przypadku, gdy nie udało się zabobiec powstaniu odpadów koniecznie stosuj zasady prawidłowego ich sortowania - zawsze dziel odpady na frakcje. Tylko odpady prawidłowo posortowane, przekazane do selektywnej zbiórki w dużej części mogą zostać ponownie wykorzystane.

  • Recykling - polega na wykorzystaniu odpadów do wytworzenia nowych pełnowatrościowych produktów. 
  • Upcykling - polega na wykorzystaniu niepotrzebnych przedmiotów, które stają się odpadami, do wytworzenia zupełnie nowych produktów o większej wartości (lepszej jakości) niż te przetworzone.

Co wrzucać i co nie wrzucać do pojemników - pełny opis dostępny na stronie https://www.raciborz.pl/dla_mieszkancow/prawidlowa-segregacja

Kompostuj

Nie wyrzucaj odpadów kuchennych i ogrodowych - wykorzystaje je jako naturalny nawóz oraz pełną składników odżywczych i mikroelementów odżywkę dla gleby w swoim ogrodzie.

Kompostownik można kupić gotowy lub wykonać go samodzielnie - w Internecie znajduje się wiele poradników jak zrobić przydomowy kompostownik.

Cykl kompostowania - obrazek ilustracyjny

do góry