Program "Gminy z Dobrą Energią"
"Gminy z Dobrą Energią" jest to projekt, do którego Racibórz przystępuje pod auspicjami Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego.
W ramach programu zainteresowani mieszkańcy mogą uzyskać nawet 100 procent kosztów netto związanych z wymianą źródeł ciepła. Dotację można uzyskać na jedną z 3 technologii. Mieszkańcy mogą wybrać:
- instalację kotła gazowego kondensacyjnego o mocy od 10 do 25 kW
- instalację kotła na pelet o mocy od 10 do 17 kW oraz powyżej 17 kW do 25 kW
- instalację węzła cieplnego o mocy dostosowanego do zapotrzebowania budynku (wyznaczonego przez audyt energetyczny
Wniosek o dofinansowanie projektu pn. "Gminy z dobrą energią" - wymiana urządzeń grzewczych w budynkach mieszkalnych na terenie Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego, został w dniu 14 sierpnia 2019r. wybrany do dofinansowania w ramach naboru z poddziałania 4.3.4. Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej.
Kto może ubiegac się o dotacje?
Po pieniądze mogą sięgnąć właściciele domów mieszkalnych jednorodzinnych, także tych w których zarejestrowana jest działalność gospodarcza i rolnicza. Do Projektu nie mogą być zgłoszone budynki, które stanowią miejsce prowadzenia działalności gospodarczej lub rolniczej w jakikolwiek sposób wykorzystującej energię elektryczną i/lub cieplną pochodzącą z instalacji objętej Projektem na cele prowadzonej działalności.
W projekcie wezmą udział mieszkańcy, którzy złożyli wnioski w naborze prowadzonym od 30 kwietnia 2018 do 30 maja 2018 i zostali zakwalifikowani do projektu.
Kiedy możemy liczyć na pieniądze? Dotacja jest przyznawana w formie refundacji, o którą możemy się ubiegać po realizacji zadania oraz rozliczeniu grantu.
Realizacją merytoryczną projektu „Gminy z dobrą energią”, zajmować będzie się Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku, która rozpocznie się od stycznia 2020 r.
Związek Subregionu Zachodniego podjął szereg działań przyśpieszających i usprawniających przyszłą realizację projektu:
- W dniu 10 października 2019 r. w siedzibie Subregionu Zachodniego w Rybniku odbyło się spotkanie informacyjne dla pracowników gmin będących beneficjentami w projekcie. Ustalono, że spotkania z mieszkańcami poszczególnych gmin uczestniczących w projekcie odbędą się w II połowie listopada. Wkrótce zostanie podany termin i miejsce planowanego spotkania.
- Przygotowana została dokumentacja niezbędna do przeprowadzenia zamówienia publicznego dotyczącego wyłonienia Inspektora Nadzoru do odbioru instalacji.
- Przygotowana została dokumentacja dotyczącego wyłonienia audytora do ponownego przeliczenia wszystkich złożonych audytów energetycznych budynków u przyszłych beneficjentów.
- Przygotowana została dokumentacja dotycząca rekrutacji przyszłych wykonawców instalacji.
- Zatrudniono zespół pracowników do obsługi projektu, z którymi już teraz przyszli beneficjenci, mogą się kontaktować:
- Hanna Apacka tel. +48 512 986 477, +48 32 421 21 49 email: h.apacka@subregion.pl (pon.-pt. 7:30-15:30)
- Natalia Byglewska tel. +48 512 986 477, +48 32 421 21 49 email: n.byglewska@subregion.pl (pon.-pt. 7:30-15:30)