Projekty i inwestycje unijne
  • Język migowy
  • BIP

Propozycje prawidłowej segregacji

Poznaj nasze propozycje prawidłowej segregacji odpadów komunalnych w kuchnii

Aranżacja segregacji - 1

Aranżacja przestrzeni pod zlewozmywakiem 1 - opis dostępny poniżej obrazka

W ramach zaprezentowanej aranżacji wykorzystaj dwa kosze zabudowane na wysuwanych szynach z czego większy o pojemności 40 litrów a mniejszy 15 l. przeznaczony na bioodpady kuchenne. Rozwiązanie to ma zaletę odizolowania odpadów mogących wydzielać silny, drażniący zapach.

Pozostałe frakcje odpadów sortowane są w wielorazowych, wygodnych torbach ułatwiających ich sprawne opróżnianie. Takie torby są niezwykle poręczne a ich elastyczność pozwala zaaranżować przestrzeń pod zlewozmywakiem.

W takim układzie aranżacji pozostaje jeszcze duża przestrzeń do wykorzystania nad zabudowanymi koszami.

Aranżacja segregacji - 2

Aranżacja przestrzeni pod zlewozmywakiem 2 - opis dostępny poniżej obrazka

W ramach zaprezentowanej aranżacji wykorzystaj cztery 35-40 litrowe indywidualne kosze do segregacji odpadów
oraz mały 10-15 litrowy kosz na drzwi przeznaczony na bioodpady kuchenne.

Pamiętaj, że odpadów z tworzyw sztucznych będzie najwięcej więc warto rozważyć aby ten kosz był największy. Jego rozmiar możesz powiększyć kosztem mniejszego pojemnika na szkło.

Aranżacja segregacji - 3

Aranżacja przestrzeni pod zlewozmywakiem 3 - opis dostępny poniżej obrazka

Jeżeli w Twojej kuchni masz mniejszą szafkę na zlewozmywak, też możesz sprawnie i prawidłowo segregować odpady komunalne. W swojej aranżacji wykorzystaj trzy kosze zabudowane na wysuwanych szynach. Duży kosz wielkości ok. 48 litrów + dwa o pojemności 15 litrów. W sklepach internetowych dostępne są też mniejsze wersje - gdzie duży kosz ma 20 litrów a małe po 10 litrów.

System segregacji uzupełniany jest przez 10 litrowy kosz na bioodpady kuchenne oraz pojemną, wielorazową torbę na tworzywa sztuczne i metale.

Aranżacja segregacji - 4

Aranżacja przestrzeni pod zlewozmywakiem 4 - opis dostępny poniżej obrazka

W nowoczesnych zabudowach kuchennych, tam gdzie stosowane są szuflady, jest dostępnych mnóstwo ciekawych rozwiązań. W zaprezentowanej aranżacji wykorzystaj cztery kosze o wielkości od 30-40 litrów oraz mniejszy koszt 15 litrowy na bioodpady kuchenne.

W tak zaaranżowanej przestrzeni pozostaje w szufladzie jeszcze miejsce na detergenty a przestrzeń tuż pod zlewozmywakiem może zostać przeznaczona na pozostałe pojemniki i akcesoria do utrzymania czystości.

Aranżacja segregacji - 5

Aranżacja przestrzeni pod zlewozmywakiem 5 - opis dostępny poniżej obrazka

Nietypowe rozwiązanie wykorzystujące cztery pojemniki zintegrowane z zabudową kuchenną, zamocowane na drzwiczkach pod zlewem. Cztery kosze do sortowania w różnych wielkościach, z których na bioodpady kuchenne jest najwyższy ale jednocześnie najmniej pojemny. Kosz na odpady zmieszane dostępny jest pod rurą odpływową i kolankiem aby był do nich łatwy dostęp.

Takie rozwiązanie sprawdzi się również w mniejszej kuchni z mniejszym zlewozmywakiem.

do góry